Prameny Vltavy patří k nejnavštěvovanějším místům na Šumavě. Prameny Vltavy leží na úpatí Černé Hory nedaleko státní hranice s Německem, necelých sedm kilometrů jižně od Kvildy.
Symbolický pramen nejdelší české řeky Vltavy je upraven v kameny obložené jámě, za sucha bývá někdy i bezvodý. Ve skutečnosti Teplá Vltava vzniká spojením bystřin vytékajících z úpatí Černé hory a Stráže s vodou odtékající z rašeliniště.
Řeka Vltava s největší pravděpodobností pramení uvnitř jedné ze středověkých štol a na zemský povrch se dostává kanálem, který v minulosti vytvořili lidé.
Potůček je od pramene až k Borové Ladě nazýván Černý potok, dále již nese označení Teplá Vltava. V letech 1949 – 1989 se pramen Vltavy nacházel v nepřístupném pohraničním pásmu. Od roku 1991 je součástí Národního parku Šumava.
Samotný pramen Vltavy je přístupný po povalovém chodníku a studánku plná mincí zdobí socha řezbáře.
Voda z pramene Vltavy obsahuje vysoké množství stříbra. Možná proto se o této vodě říká, že je léčivá. Kdo se z ní napije, do roka zplodí dítě, tvrdí místní pověsti. Voda prý má zásadní vliv na potenci.
Jak se k pramenu Vltavy dostat
Místo je přístupné po asfaltové silnici, po modré turistické značce, nebo na kole po cyklotrase 1041. Uvedený pramen je však jen symbolické místo, voda je do kamenné studánky svedena dřevěným potrubím, které vede pod asfaltovou cestou. Skutečných pramenů je více a nacházejí se vysoko v nepřístupném terénu jihovýchodního svahu Černé hory.
Od pramene je možné pokračovat po červené značce (asi 4 km) k rezervaci Bučina, u níž byl vybudován hraniční přechod do Německa (pro pěší a cyklisty).