• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

ski-areal-kouty

Ski Areál Kouty

Pokud hledáte ideální místo pro zimní dovolenou, můžete se vydat do Ski Areálu Kouty, který se nachází v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jedná se o největší ski areál na Moravě, který nabízí moderní zázemí, široké a dlouhé sjezdovky, sněhovou jistotu a spoustu dalších atrakcí pro celou rodinu.

Ski Areál Kouty leží v obci Kouty nad Desnou, která je součástí města Loučná nad Desnou. Obec se rozkládá podél řeky Desná a je obklopena krásnou přírodou Jeseníků. V obci najdete několik ubytovacích zařízení, restaurací, obchodů a dalších služeb. Zajímavostí je také místní železniční stanice, která je jednou z nejvýše položených v České republice.

Ski Areál Kouty je snadno dostupný autem i vlakem. Pokud jedete autem, můžete využít silnice I/44 z Olomouce nebo I/11 z Ostravy. Z obou směrů pak odbočte na silnici II/446 směr Loučná nad Desnou a Kouty nad Desnou. V areálu je k dispozici bezplatné parkoviště s kapacitou 600 míst. Pokud jedete vlakem, můžete využít linku S11 z Olomouce nebo linku R11 z Ostravy. Vlaky jezdí pravidelně a zastavují přímo u areálu. Z nádraží se pak můžete nechat odvézt speciálním skibusem, který jezdí o víkendech a svátcích nebo na objednávku.

Ski Areál Kouty je vybaven první šestisedačkovou lanovkou v Česku, která vás dopraví na vrchol sjezdovky Medvědí ve výšce 1095 metrů nad mořem. Zde si můžete vybrat ze čtyř sjezdovek různých obtížností a délek. Nejdelší je modrá sjezdovka Pohodová, která má 3050 metrů a převýšení 520 metrů. Je to ideální sjezdovka pro rodiny s dětmi nebo začínající lyžaře. Další dvě sjezdovky jsou červené a mají délku kolem 2 kilometrů a převýšení kolem 500 metrů. Jsou to Hřebenovka a Medvědí, které jsou členité a nabízejí proměnlivý terén. Poslední sjezdovka je modrá U Vrtulí, která má 650 metrů a převýšení 100 metrů. Je to vhodná sjezdovka pro zahřátí nebo pro děti.

Všechny sjezdovky jsou široké minimálně 50 metrů, takže nabízejí dostatek prostoru pro lyžování i snowboarding. Sjezdovky jsou také vybaveny moderním systémem umělého zasněžování, který zaručuje sněhovou pokrývku po celou sezónu. Pro noční lyžování je k dispozici osvětlená sjezdovka U Vrtulí. Pro milovníky freeridu jsou v areálu dvě freeride zóny, kde si můžete užít jízdu v hlubokém prašanu. Pro milovníky snowparku je v areálu snowpark s překážkami různého stupně obtížnosti, jako jsou bedýnky, rainbow, trubky, překážky ze dřeva, big air, raily a další.

Pro děti a začátečníky je v areálu k dispozici dětský park s pojízdným pásem a dvěma vleky. Děti si tu mohou zahrát na sněhu, naučit se lyžovat nebo snowboardovat pod dohledem zkušených instruktorů lyžařské školy Helia School. Lyžařská škola nabízí individuální i skupinové lekce pro děti i dospělé, pro začátečníky i pokročilé. V areálu je také možné zapůjčit si kvalitní lyžařské nebo snowboardové vybavení v půjčovně Helia Sport, kde najdete také prodejnu a servis.

Ski Areál Kouty nabízí také spoustu dalších atrakcí a aktivit pro celou rodinu. Můžete si například vyjet na rozhlednu u horní stanice lanovky, odkud se vám naskytne nádherný výhled na okolní krajinu. Rozhledna je vysoká 25 metrů a má tři vyhlídkové plošiny. Z rozhledny můžete pokračovat po Rysí stezce, která je naučná stezka vedoucí po hřebeni mezi Kouty a Červenohorským sedlem. Stezka je dlouhá 6 kilometrů a má 10 zastavení s informačními tabulemi o fauně a flóře Jeseníků.

Další atrakcí je Pohádkový les, který se nachází v dolní části areálu. Je to přírodní skanzen dřevěných soch, které znázorňují pohádkové postavy a scény z historie Jeseníků. V Pohádkovém lese se můžete setkat například s Rumcajsem, Mankou, Cipískem, Krakonošem, Permoníkem nebo s Pradědem. Pohádkový les je otevřený po celý rok a je vhodný pro malé i velké návštěvníky.

Pokud máte rádi adrenalin a zábavu, můžete si vyzkoušet Balanc park, který se nachází také v dolní části areálu. Balanc park je plný překážek a zábavy pro menší i větší děti. V rámci jednoho okruhu si vyzkoušíte hned několik balančních překážek, jako je chůze po překlápějících se dřevěných prknech, chůze po dvou lanech, po zavěšených houpačkách nebo trámech na pružinách. Největší atrakcí balanc parku je ale rozhodně obří síťová věž, kde se děti mohou procházet a skákat v obřích síťových pavučinách několik metrů nad zemí nebo se projít pletivovým tunelem či se svézt na velkém tobogánu.

Zdroje: