Pokud máte rádi železnici a historii, můžete si udělat výlet do Železničního skanzenu, který se nachází v údolí Moravské Sázavy u Zábřehu. Jedná se o zajímavou expozici, která připomíná sto padesát let starou tradici železniční dopravy v tomto kraji.
Železniční skanzen byl zřízen na náspu bývalé železniční trati mezi obcemi Lupěné a Hněvkov, která byla součástí olomoucko-pražské dráhy. Tato trať byla postavena v roce 1845 a byla jednou z prvních železnic na území Čech a Moravy. V roce 2006 byl provoz na této trati ukončen a její část byla přeměněna na cyklostezku s naučnou stezkou. Na několika místech se zachovaly původní železniční stavby, jako jsou mosty, tunely, strážní domky nebo milníky.
Hlavním lákadlem Železničního skanzenu je historická parní lokomotiva Škoda řady 317 z roku 1950, která je umístěna na kolejích podél cyklostezky. Tato lokomotiva byla vyrobena ve Škodových závodech v Plzni pro Severočeské hnědouhelné doly a sloužila k posunu nákladních vlaků. Později byla převezena do Lysé nad Labem, kde stála jako pomník. V roce 2011 byla restaurována a dopravena do Železničního skanzenu, kde si ji můžete prohlédnout zblízka i zevnitř. Můžete si například sednout do kabiny strojvedoucího nebo se podívat na parní stroj, který poháněl lokomotivu.
Vedle lokomotivy najdete také další exponáty související s železnicí, jako jsou mechanické semafory, stavědlo, závory nebo vodní jeřáb. V roce 2018 byl do skanzenu přidán také služební dvounápravový vagon určený pro nákladní vlaky, ve kterém je umístěna expozice o historii a technice železnice. Zde se můžete dozvědět například o tom, jak fungovala parní lokomotiva, jak se stavěly tunely nebo jak se vyvíjela železniční doprava v Česku i ve světě.
Železniční skanzen je součástí naučné stezky, která má pět zastavení a vede z Lupěného podél toku Moravské Sázavy. Stezka je dlouhá necelé tři kilometry a můžete ji absolvovat pěšky nebo na kole. Na každém zastavení najdete informační tabule s textem a obrázky o různých tématech. Dozvíte se například o historii a přestavbě trati, o rostlinách a živočiších v údolí řeky, o geomorfologických změnách krajiny nebo o budování cyklostezky. Na stezce se také naskytují krásné výhledy na okolní přírodu, zejména na portály železničního tunelu Hněvkovského, který je dlouhý 1 200 metrů a byl postaven v letech 1901 až 1903. Na stezce jsou také umístěny lavičky, stojany na kola a odpadkové koše.
Železniční skanzen je vhodným výletním cílem pro celou rodinu, protože nabízí zajímavé informace, zábavu i relaxaci. Děti si mohou prohlédnout a osahat staré železniční stroje a zařízení, učit se o historii a technice železnice nebo si zahrát na strojvedoucího. Dospělí si mohou užít krásné scenérie údolí Moravské Sázavy, poznat zajímavosti o železnici nebo si odpočinout na lavičkách.
Pokud se rozhodnete navštívit Železniční skanzen, můžete se tam dostat různými způsoby. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat v Lupěném nebo v Hněvkově a odtud pokračovat pěšky nebo na kole po cyklostezce. Pokud pojedete vlakem, můžete vystoupit na železniční stanici Lupěné Nemile, která je asi 500 metrů od skanzenu. Pokud pojedete autobusem, můžete využít linky Zábřeh – Hanušovice a vystoupit v Lupěném nebo v Hněvkově. Vstup do Železničního skanzenu je zdarma a je otevřen celoročně.
V okolí Železničního skanzenu se nachází také další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Pokud máte rádi historii a kulturu, můžete navštívit například Zámek Zábřeh, který je renesanční stavbou z 16. století s bohatou historií a expozicemi. Pokud máte rádi přírodu a sport, můžete navštívit například přehrady Křetínka a Plumlov, které nabízejí možnosti koupání, rybaření, vodních sportů nebo cykloturistiky. Pokud máte rádi adrenalin a dobrodružství, můžete navštívit například Lanový park Zábřeh, který je největším lanovým parkem v Česku s více než 100 překážkami různých obtížností.