• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Špindlerův mlýn je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších. Je to horské město, které leží na soutoku řek Labe a Dolský potok, v nadmořské výšce 715 metrů. Špindlerův mlýn je známý především jako lyžařské středisko, které nabízí 27 kilometrů sjezdovek, 4 lanovky a 11 vleků. Ale i v létě je to ideální místo pro turistiku, cyklistiku, relaxaci a zábavu.

Pokud se chcete vydat na výlet do Špindlerova mlýna, máte několik možností, jak se tam dostat. Nejrychlejší je cesta autem po dálnici D10 a silnici I/14. Z Prahy to trvá asi dvě a půl hodiny. Pokud nemáte auto, můžete jet vlakem nebo autobusem. Vlakem se dostanete do Vrchlabí, odkud jezdí pravidelné autobusové spoje do Špindlerova mlýna. Autobusem můžete jet přímo z Prahy nebo z jiných měst. Cestovní doba se liší podle dopravce a zastávek.

Jakmile dorazíte do Špindlerova mlýna, budete okouzleni jeho atmosférou. Město je obklopeno krásnou horskou přírodou, která vás zve za dobrodružstvím. Můžete si vybrat z mnoha turistických tras, které vás zavedou k zajímavým místům. Například můžete navštívit pramen Labe, který je nejvyšším pramenem této řeky v Evropě. Nebo se můžete vydat na vrchol Sněžky, který je nejvyšší horou České republiky a symbol Krkonoš. Pokud máte rádi adrenalin, můžete si zkusit jízdu na bobové dráze, lanovém parku nebo na sjezdovce na horském kole.

Špindlerův mlýn je také bohatý na historii a kulturu. Jeho název pochází od šlechtice Špindlera, který zde v 18. století postavil mlýn. Od té doby se město rozvíjelo jako centrum obchodu, řemesel a turistiky. Můžete si prohlédnout některé historické památky, jako je kostel svatého Petra a Pavla, který byl postaven v roce 1802, nebo kapli svaté Barbory, která byla slavnostně požehnána v roce 2023. Také si můžete užít kulturní akce, které se konají po celý rok. Například medové slavnosti, které jsou lidovým řemeslným jarmarkem pod širým nebem, nebo pouť ke kapličce svatého Františka z Assisi, která je tradičním poutním místem.

Špindlerův mlýn je ideální destinací pro rodiny s dětmi. Děti si zde mohou užít spoustu zábavy a naučit se něco nového. Můžou si zalyžovat na dětských sjezdovkách, které jsou vybaveny vleky, pohádkovými postavami a lyžařskými školami. Nebo si mohou zahrát na dětských hřištích, které jsou rozmístěné po celém městě. 

Pokud chcete poznat i okolí Špindlerova mlýna, můžete si udělat výlet do některého z blízkých měst nebo obcí. Například můžete navštívit Vrchlabí, které je považováno za bránu do Krkonoš. Zde si můžete prohlédnout krásný zámek, který slouží jako sídlo Správy Krkonošského národního parku, nebo se projít po historickém náměstí s radnicí a kostelem svatého Vavřince. Další možností je výlet do Jilemnice, které je známé jako kolébka českého lyžování. Zde si můžete prohlédnout muzeum lyžování, které představuje historii a současnost tohoto sportu v Česku, nebo se podívat na rozhlednu Žalý, která nabízí nádherný výhled na Krkonoše.

Turistické trasy v okolí Špindlerova Mlýna

Ve okolí Špindlerova Mlýna si můžete vybrat z velkého množství turistických tras krásnou horskou přírodou a to v závislosti na své formě či preferencích. Můžete se podívat například na následující trasy:

Trasa Medvědín – Labská bouda – Pramen Labe – Kotelní jámy: Tato trasa je dlouhá 13 km a má převýšení 368 m. Začíná na vrcholu Medvědína, kam se dostanete lanovkou ze Špindlerova Mlýna. Odtud pokračujete po červené značce na Zlaté návrší a k Vrbatově boudě. Potom se dáte po modré značce k Labské boudě a k prameni Labe, který je nejvyšším pramenem této řeky v Evropě. Zde se můžete občerstvit a pokochat se výhledem na okolní hory. Pak se vrátíte po modré značce do Kotelních jam, kde uvidíte typické krkonošské rašeliniště. Z Kotelních jam se vrátíte po žluté značce na Medvědín a lanovkou zpět do Špindlerova Mlýna.

Trasa Horní Mísečky – Zlaté návrší – Dvoračky: Tato trasa je dlouhá 10 km a má převýšení 300 m. Začíná na Horních Mísečkách, kam se dostanete autem nebo lanovkou z Medvědína. Odtud pokračujete po červené značce zvané Bucharova cesta, která vás provede krásnou horskou krajinou s výhledy na Sněžku, Luční horu a Kotel. Cestou minete Harrachovu skálu a Černou skálu, kde si můžete odpočinout a obdivovat panoramata. Nakonec dojdete k Dvoračkám, které jsou nejstaršími horskými chatami v Krkonoších. Zde si můžete dát něco k jídlu a pití a pak se vrátit stejnou cestou nebo po žluté značce přes Rovinku a rozhlednu Žalý.

Trasa Špindlerova bouda – Ptačí kámen – Brádlerovy boudy: Tato trasa je dlouhá 9 km a má převýšení 200 m. Začíná u Špindlerovy boudy, kam se dostanete autobusem nebo autem ze Špindlerova Mlýna. Odtud jdete po červené značce směrem k Petrově boudě, ale u Ptačího kamene se dáte po žluté značce doleva. Ptačí kámen je zajímavá skalní útvar s vytesaným reliéfem ptáků. Po žluté značce dojdete k Martinově boudě a pak k Brádlerovým budám, které jsou součástí naučné stezky Krkonošských pohádek. Zde si můžete prohlédnout expozici o historii a pověstech Krkonoš nebo si zahrát na dětském hřišti. Z Brádlerových bud se vrátíte po modré značce přes Medvědí boudu a Davidovy boudy do Špindlerova Mlýna.

Restaurace ve Špindlerově Mlýně

Ve Špindlerově Mlýně je řada restaurací, která mají dobré hodnocení. My jako příklad uvádíme následující tři, které mají dobré recenze od zákazníků:

Restaurace Lomnice: Tato restaurace je jednou z nejlepších restaurací Špindlerova Mlýna zařazenou do TOP 3 restaurací podle TripAdvisor.cz. Nabízí českou i mezinárodní kuchyni, včetně degustačního menu a krkonošských specialit. Restaurace má příjemný interiér i venkovní terasu s výhledem na hory.

SAVOYA restaurant & lounge: Tento elegantní a moderní restaurant se nachází v hotelu Savoy. Má jedinečný food koncept a skvělý servis. Můžete si vybrat z jídelního lístku, který obsahuje tradiční i netradiční pokrmy, nebo si nechat doporučit něco od šéfkuchaře. Restaurace také nabízí bohatý vinný lístek a koktejly.

SAM restaurant & sushi bar: Tento luxusní asijský restaurant stojí přímo v srdci Špindlerova Mlýna a dýchá z ní atmosféra samotné Asie. Čekají vás japonské sushi, thajská a vietnamská kuchyně, které jsou připravovány z čerstvých surovin a s ohledem na tradiční recepty. Restaurant má také stylový bar, kde si můžete dát exotický drink nebo kvalitní kávu.