• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

Mariánské-lázně

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších lázeňských měst v České republice. Nacházejí se v západních Čechách, v Karlovarském kraji, asi 160 km od Prahy. Jsou obklopeny nádhernou přírodou Slavkovského lesa, kde pramení více než 40 léčivých minerálních pramenů. Mariánské Lázně jsou ideálním místem pro relaxaci, regeneraci a poznávání kulturního a historického bohatství regionu.

Mariánské Lázně mají dlouhou a zajímavou historii, která sahá až do 13. století, kdy byly založeny jako osada Klášter Teplá. První lázeňský dům byl postaven v roce 1808 a od té doby se město rychle rozvíjelo jako oblíbené místo pro šlechtu, umělce a vědce z celé Evropy. Mezi slavné hosty patřili například Johann Wolfgang Goethe, Frédéric Chopin, Richard Wagner, Thomas Edison nebo Winston Churchill. V roce 1992 byly Mariánské Lázně zapsány na seznam světového dědictví UNESCO jako součást Západočeského lázeňského trojúhelníku spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi.

Mariánské Lázně nabízejí nespočet možností, jak si užít svůj pobyt. Můžete si vybrat z různých typů lázeňských pobytů, wellness programů, relaxačních procedur nebo sportovních aktivit. Můžete také navštívit některou z mnoha kulturních a historických památek, které jsou součástí městské památkové rezervace. Mezi nejznámější patří:

 • Zpívající fontána – je symbolem města a nachází se na hlavním kolonádním náměstí. Každou lichou hodinu od 7 do 19 hodin a ve 21 a 22 hodin s barevným osvětlením hraje hudbu různých žánrů a stylů.
 • Kolonáda Maxima Gorkého – je nejdelší kolonádou v České republice a má délku 228 metrů. Byla postavena v letech 1888-1889 v pseudorenesančním slohu a je zdobena bohatou štukovou výzdobou. Uvnitř kolonády se nachází prameny Křižík, Rudolf a Karolina1.
 • Anglikánský kostel svatého Vladimíra – je jediným anglikánským kostelem v České republice a byl postaven v letech 1902-1903 v novogotickém slohu. Je známý také jako kostel královny Viktorie, protože byl financován z darů britských občanů na počest jejich panovnice.
 • Hamrnický pavilon – je romantická stavba z roku 1868, která sloužila jako místo pro koncerty a společenské akce. Byl pojmenován podle svého zakladatele, lékaře Josefa Hamrníka, který byl jedním z prvních propagátorů lázeňství v Mariánských Lázních.
 • Muzeum Mariánských Lázní – je umístěno v bývalé lázeňské vile Alexandra, která byla postavena v roce 1812. Muzeum prezentuje historii, kulturu a přírodu města a regionu. Můžete zde vidět například expozici o slavných hostech, sbírku minerálů, modely lázeňských staveb nebo ukázky léčivých procedur.

Mariánské Lázně jsou také skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí, kde můžete objevovat další krásy a zajímavosti západních Čech. Mezi tipy na výlet patří například:

 • Klášter Teplá – je cisterciácký klášter založený v roce 1193, který je považován za jednu z nejvýznamnějších památek gotické architektury v České republice. Můžete si prohlédnout klášterní kostel, knihovnu, kapitulní síň nebo klášterní muzeum.
 • Zámek Kynžvart – je barokní zámek z 17. století, který byl přestavěn v 19. století v klasicistním slohu. Byl sídlem rakouského kancléře Metternicha, který zde hostil mnoho významných osobností, jako byli například Goethe, Beethoven nebo Chopin. Zámek je proslulý svou bohatou sbírkou umění, knih, mincí a kuriozit.
 • Zámek a hrad Bečov nad Teplou – je komplex dvou staveb z různých historických období. Hrad pochází z 13. století a je typickou ukázkou středověké vojenské architektury. Zámek byl postaven v 18. století v barokním slohu a sloužil jako reprezentativní sídlo šlechtických rodů. Největším pokladem je relikviář svatého Maura z 13. století, který byl objeven v roce 1985 a je považován za jedno z nejcennějších děl románského umění v Evropě.
 • Chebský hrad – je hrad z 12. století, který byl sídlem chebských vévodů a později císařských místodržitelů. Hrad je spojen s mnoha historickými událostmi, jako byla vražda Albrechta z Valdštejna, pobyt Karla IV. nebo mírová jednání po třicetileté válce. Na hradě se nachází také muzeum Chebska, kde můžete vidět expozice o historii, kultuře a přírodě regionu.

Pověsti a historky spojené s Mariánskými lázněmi

Podle jedné pověsti byl zakladatelem Mariánských Lázní rytíř Kuno z Říčan, který se zde zázračně uzdravil z těžké nemoci po koupeli v prameni. Na jeho počest byl pramen pojmenován Křížový a je považován za nejstarší a nejsilnější pramen v lázníc1.

Další pověst vypráví o tom, jak se v Mariánských Lázních setkali dva slavní básníci – Johann Wolfgang Goethe a Adam Mickiewicz. Goethe byl tehdy již starý muž a Mickiewicz mladý student. Goethe obdivoval Mickiewiczovo dílo a chtěl se s ním seznámit. Mickiewicz však nevěděl, kdo je Goethe, a odmítl jeho pozvání na společnou procházku. Goethe byl zklamán a napsal o tom svému příteli Zelterovi..

Mezi historky slavných osobností patří také ta o tom, jak si Frédéric Chopin zamiloval mladou polskou hraběnku Marii Wodzińskou, která byla také hostem lázní. Chopin jí věnoval několik svých skladeb a požádal ji o ruku. Hraběnka souhlasila, ale jejich zasnoubení bylo brzy zrušeno kvůli Chopinovu špatnému zdravotnímu stavu a nesouhlasu její rodiny.

Jak se tam dostanete?

Mariánské Lázně jsou dobře dostupné jak autem, tak vlakem nebo autobusem. Pokud jedete autem, můžete využít dálnici D5 směr Plzeň a poté silnici E49 směr Cheb. Pokud jedete vlakem nebo autobusem, můžete využít spojení z Prahy, Plzně, Karlových Varů nebo Chebu. V Mariánských Lázních se můžete pohybovat pěšky, na kole nebo městskou hromadnou dopravou.