• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Telč

Telč

Město Telč najdete v okrese Jihlava asi 25 km jihozápadně od Jihlavy . Telč se nachází na půl cesty mezi Vídní a Prahou. Historické jádro města bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Telč je označován jako jedno z nejkrásnějších moravských měst. Renesanční městečko má nezaměnitelný středomořský šarm, jen místo moře tu mají tři rybníky: Štěpnický, Ulický a Staroměstský.

Podle místní pověsti bylo město založeno již v roce 1099. První písemná zmínka o něm však pochází až z roku 1315. Významným datem je rok 1339, kdy Telč dostal do vlastnictví Oldřich III. z Hradce z rodu Vítkovců. Jeho rod pak významně přispěl k rozvoji Telče. Vybudoval zdejší hrad a kostel, opevnil město a postavil též gotické domy kolem tržiště. Roku 1386 zničil požár západní polovinu náměstí i s kostelem a radnicí. V roce 1423 pak dobyli město husité.

Telč a jeho pamětihodnosti

Historické jádro Telče, Vnitřní Město, patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě. Město si uchovalo původní, převážně renesanční vzhled.

Na památkové hodnotě města se podílí i předměstí Staré Město, jehož historická část okolo kostela Matky Boží je městskou památkovou zónou, a v neposlední řadě i skutečnost, že i nová výstavba ve 20. století na okrajích města respektovala hodnotné městské panoráma, které není narušeno převýšenou panelovou zástavbou.

Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry.

Mezi další významné památky Vnitřního Města patří farní kostel sv. Jakuba Staršího, barokní jezuitský kostel Jména Ježíš, kostel sv. Ducha s pozdně románskou věží nebo barokní morový sloup. Památkově chráněny jsou rovněž jedinečně dochované měšťanské domy, zejména na náměstí Zachariáše z Hradce, například Telčský dům, dům U Šeniglů a další.

Telč ve filmu

Malebná Telč učarovala také filmařům, kteří tu natočili přes sedmdesát filmů, seriálů a pohádek. Například Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Až přijde kocour, Pyšná princezna, Kouzelný měšec nebo Bathory.

Oficiální stránky města Telč