• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

tiské-stěny

Tiské stěny

Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka poblíž obce Tisá v okrese Ústí nad Labem. Jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů, které vznikly erozí v průběhu milionů let. Obec Tisá se nalézá blízko hraničního přechodu Petrovice na česko-saské hranici, takže si můžete snadno udělat výlet i do sousedního Německa.

Pokud se rozhodnete navštívit Tiské stěny, máte několik možností, jak se tam dostat. Nejrychlejší je cesta autem po dálnici D8 z Prahy do Drážďan, kde odbočíte na exitu 87 směrem na Petrovice. Odtud je to už jen pár kilometrů po silnici II/258 do obce Tisá, kde najdete parkoviště u turistické chaty. Cesta autem z Prahy vám zabere asi hodinu a půl. Pokud nemáte auto, můžete jet vlakem nebo autobusem do Ústí nad Labem a odtud pokračovat autobusem číslo 436 do Tisé. Cesta vlakem nebo autobusem z Prahy trvá asi dvě a půl hodiny.

Tiské stěny se dělí na dvě části: Malé stěny a Velké stěny. Procházka oběma částmi vám zabere asi tři až čtyři hodiny, podle toho, jak moc se budete zastavovat a obdivovat skalní útvary. Vstupné do skalního města je 50 Kč pro dospělé a 25 Kč pro děti, studenty a seniory. Můžete si také koupit rodinnou vstupenku za 120 Kč. Vstupenky se prodávají u turistické chaty nebo u pokladny u vstupu do Malých stěn.

Malé stěny jsou kratší a snadnější okruh, který vede kolem několika zajímavých skalních útvarů, jako jsou například Napoleonova bota, Slon s nákladem, Kuří nožky nebo Sťatý major. Okruh je dlouhý asi 2 km a je vhodný i pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné turisty. Malé stěny jsou také oblíbeným místem horolezců, kteří zde mají k dispozici více než 200 lezeckých cest různých obtížností.

Velké stěny jsou delší a náročnější okruh, který vede skrz skalní bludiště plné průrv, jeskyní, roklí a kaňonů. Okruh je dlouhý asi 4 km a vyžaduje pevnou obuv a opatrnost. Velké stěny nabízejí nádherné výhledy do okolní krajiny i na samotné skalní útvary, jako jsou například Žabí korunka, Tančící medvěd, Skalní hřib nebo Želva. Velké stěny jsou také místem natáčení filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

Zajímavosti v okolí Tiských stěn

Pokud vám nestačí jen prohlídka Tiských stěn, můžete si udělat i další výlety do okolí. Nedaleko od Tisé se nachází nejvyšší stolová hora České republiky, Děčínský Sněžník, který má na svém vrcholu 33 metrů vysokou rozhlednu s úžasným výhledem na České středohoří, Krušné hory, Labské pískovce a Saské Švýcarsko. Na Sněžník se můžete vydat pěšky po značených turistických trasách nebo autem po silnici II/261. Pokud máte rádi cyklistiku, můžete si také projet některou z cyklotras, které vedou po okolí Tiských stěn a nabízejí krásné scenérie i zajímavé zastávky.

Dalším tipem na výlet je národní park České Švýcarsko, který je známý svou malebnou krajinou plnou pískovcových skal, soutěsek, roklí a lesů. V národním parku můžete navštívit například Pravčickou bránu, největší přirozený skalní most v Evropě, nebo se projet na lodičkách po řece Kamenici v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Národní park České Švýcarsko se nachází asi 20 km od Tisé a je dostupný autem, autobusem nebo vlakem.

Pokud chcete poznat i něco z historie a kultury regionu, můžete si zajet do nedalekého Děčína, kde stojí za návštěvu zámek s rozsáhlou zahradou a muzeem, kostel Povýšení svatého Kříže s varhanami od slavného stavitele Petra Migendta nebo zoologická zahrada s expozicemi exotických i domácích zvířat. Děčín je vzdálen asi 15 km od Tisé a je dostupný autem, autobusem nebo vlakem.