• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

ZOO Děčín

Zoo Děčín je jednou z nejstarších a nejmalebnějších zoologických zahrad v České republice. Nachází se na okraji města Děčín v severozápadní části města Podmokly, na vrchu Pastýřská stěna, obklopena městským lesoparkem. Zoo Děčín je ideálním místem pro rodinný výlet, kde si můžete prohlédnout více než 140 druhů zvířat z celého světa, užít si krásné přírodní prostředí a poznat zajímavou historii a současnost zoo.

Zoo Děčín byla založena v roce 1948 a otevřena již o rok později. Jejím zakladatelem byl děčínský obchodník Ludvík Grác, který byl velkým milovníkem zvířat. V době vzniku děčínské zoologické zahrady byly v Československu pouze čtyři zoologické zahrady. Původně byla pro zoologickou zahradu vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku však byly využity pouze 2 ha, postupně se pak plocha rozrostla na dnešních 6 ha. V prvních letech existence bylo v zoo chováno přibližně 40 až 50 druhů zvířat, např. medvěd malajský, makak rhesus, pavián, pár medvědů hnědých, karpatští vlci, tchajwanský jelen sika, mufloni, daňci, sup bělohlavý, bažanti, čápi a volavky. Postupně se pak rozšířila nabídka exotických i domácích druhů, jako jsou lvi, velbloudi, hyeny, dikobrazi, pštrosi emu, lamy, mývalové, mandrili, levharti obláčkoví, tapíři jihoameričtí, chápani středoameričtí, medvědi kamčatští a mnoho dalších.

Zoo Děčín je známá svými úspěchy v chovu některých vzácných a ohrožených druhů zvířat. Například jako první zoo v Československu se podařilo odchovat mandrila a evropskou srnu. Také se zde narodil první tchajwanský jelen sika z přímého dovozu z Tchaj-wanu. Zoo Děčín se také podílí na mezinárodních projektech ochrany přírody a spolupracuje s dalšími zoologickými zahradami a organizacemi.

Zoo Děčín nabízí návštěvníkům nejen možnost vidět různorodou sbírku zvířat, ale také se dozvědět více o jejich životě a potřebách. Zoo pořádá komentované ukázky krmení některých druhů, jako jsou medvědi kamčatští, levharti obláčkoví nebo tapíři jihoameričtí. Také si můžete prohlédnout expozici Rajské ostrovy, která se nachází nedaleko zoo v centru města. Zde si můžete prohlédnout exotické ptactvo a plazy ze subtropických oblastí světa. Pro děti jsou připraveny různé atrakce a soutěže, jako jsou pohádkové čtvrtky, přespávačky v zoo, večerní prohlídky nebo celotáborová hra. Zoo také nabízí možnost adopce zvířat, dárkové poukazy, prodej suvenýrů a občerstvení.

Zoo Děčín je snadno dostupná veřejnou dopravou i autem. Zoo se nachází na adrese Žižkova 15, Děčín IV-Podmokly. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u zoo nebo na parkovišti u Rajských ostrovů. Pokud jedete vlakem nebo autobusem, můžete vystoupit na nádraží Děčín hlavní nádraží a odtud se vydat pěšky (cca 20 minut) nebo autobusem číslo 13 nebo 14 do zastávky Zoo. Pokud jedete lodí po Labi, můžete vystoupit na přístavišti Děčín-Podmokly a odtud se vydat pěšky (cca 10 minut) nebo autobusem číslo 13 nebo 14 do zastávky Zoo.

V okolí zoo se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například si můžete prohlédnout děčínský zámek, který je dominantou města a nabízí bohatou historii a kulturní program. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem s různými botanickými zajímavostmi. Další památkou je synagoga v Děčíně, která je jednou z nejstarších a nejkrásnějších synagog v Čechách. Synagoga byla postavena v roce 1907 v secesním slohu a sloužila židovské komunitě až do druhé světové války. Po válce byla synagoga zdevastována a později sloužila jako skladiště. V roce 1998 byla synagoga rekonstruována a dnes slouží jako kulturní a společenské centrum. Pokud máte rádi přírodu a turistiku, můžete se vydat do národního parku České Švýcarsko, který je jedním z nejmalebnějších a nejzachovalejších krajinných celků v České republice. Zde si můžete užít nádherné skalní útvary, soutěsky, rokle, pískovcové věže a mosty, lesy i louky. Mezi nejznámější atrakce patří Pravčická brána, která je největším pískovcovým skalním mostem v Evropě, nebo Edmundova soutěska a Divoká soutěska, kde si můžete udělat romantickou plavbu na lodičkách.

Zoo Děčín je skvělou volbou pro každého, kdo chce strávit příjemný den s rodinou nebo přáteli a poznat zajímavé zvířata i místa. Zoo Děčín je otevřena denně od 8:00 do 18:00 hodin od dubna do října a od 9:00 do 16:00 hodin od listopadu do března. Vstupné pro dospělé je 120 Kč, pro děti od 3 do 15 let je 80 Kč, pro seniory nad 65 let je 100 Kč a pro rodiny (2 dospělí + max. 3 děti) je 320 Kč. Vstupenka platí i pro expozici Rajské ostrovy. 

Internetové stránky ZOO Děčín