• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

výlet-parukářka-Praha

Parukářka

Pokud hledáte zajímavé a příjemné místo pro výlet v Praze, můžete zkusit navštívit Parukářku. Parukářka je název pro část parku na Vrchu svatého Kříže, který se nachází na Žižkově mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Parukářka je oblíbeným místem pro odpočinek, sport, grilování, kulturní akce a výhledy na Prahu.

Pro děti je na Parukářce také spousta zábavy. Na Parukářce se nachází tři dětská hřiště, která jsou ve správě MČ Praha 3 a pečlivě udržovaná. Hřiště nabízí různé prolézačky, houpačky, skluzavky, pískoviště, lanové centrum, trampolínu, kolotoč a další atrakce. Hřiště jsou vhodná pro děti různých věkových kategorií.

Děti láká zejména 12 m dlouhá nerezová klouzačka zasazená do svahu parku, která je nejdelší skluzavkou v Praze a je určena pro děti od 8 let. Tobogán vinoucí se po svahu Vrchu svatého Kříže byl navíc zastíněn přístřeškem z tkaniny tak, aby slunce v letních dnech nerozpalovalo nerezové koryto. Děti nejprve projedou tunelem a teprve pak se přes zpomalovací pás dostanou na otevřenou skluzavku. Takové jízdě však neodolá nejeden dospělý.

Menší návštěvníci zase potěší havraní hrádek s pěti věžemi, které jsou vzájemně propojeny řetězovými a lanovými lávkami i lanovým tunelem. Dále děti na hřišti najdou síťovou loď, síťovou spirálu a stupně s lanem pro šplhání do kopce. Tento herní areál je na rozdíl od dalších dvou oplocených hřišť v parku přirozeně zakomponován do okolního terénu a zeleně a není oplocen.

Parukářka je snadno dostupná veřejnou dopravou. Můžete jet tramvají číslo 5, 9, 15 nebo 26 na zastávku Olšanské náměstí a pak jít pěšky po ulici Prokopova směrem k Vrchu svatého Kříže. Nebo můžete jet metrem linky A na stanici Flora a pak jít pěšky po ulici Jičínská a pak po ulici Bořivojova směrem k Vrchu svatého Kříže.

Na Parukářce se nachází několik zajímavých míst, které stojí za to vidět. Jedním z nich je hospůdka Parukářka, která je legendárním undergroundovým podnikem s dlouhou historií. Hospůdka nabízí občerstvení, posezení v parku, různé akce a koncerty. Hospůdka je otevřená denně od 11 do 23 hodin. Více informací o hospůdce najdete zde.

Dalším zajímavým místem je bunkr Parukářka, který je součástí podzemního protiatomového komplexu Bezovka. Bunkr byl postaven v letech 1951 až 1954 jako součást obrany Prahy proti možnému jadernému útoku. Bunkr má kapacitu pro 500 osob a je vybaven zásobami potravin, vody, vzduchu a elektrické energie. V současné době se v bunkru nachází Muzeum studené války, které ukazuje historii a techniku bunkru i dobové předměty z období komunismu. Muzeum je otevřené každou sobotu od 10 do 16 hodin. Vstupné je 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti a studenty. Více informací o bunkru a muzeu najdete zde.

Pokud máte rádi přírodu a výhledy, můžete si užít procházku po parku Parukářka, který má parkovou až lesoparkovou úpravu. Park nabízí dostatek možností sportovního vyžití i odpočinku jak pro rodiče s dětmi, mládež, dospělé i pro páníčky s jejich čtyřnohými mazlíčky. Parkem prochází naučná stezka, která pomocí informačních panelů popisuje zajímavosti Vrchu svatého Kříže od historie po současnost. Na vrcholu kopce se nachází informační panel s vyobrazeným panoramatem s vyznačenými významnými stavbami, které jsou z místa vidět. Z vrcholu se nabízí překrásný výhled na centrum Prahy, Pražský hrad, památník na Vítkově, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na žižkovskou televizní věž.

Pokud máte chuť na něco dobrého, můžete si na Parukářce také zagrillovat. Na Parukářce se nachází dvě možnosti grilování. Jedna je pronájem privátního placeného grilu nad hospůdkou, který je nutné rezervovat předem. Druhá je veřejné grilovací místo v parku pro veřejnost zdarma, které je k dispozici podle principu kdo dřív přijde, ten dřív mele. Na obou místech je nutné dodržovat pravidla ohňového řádu a po sobě uklidit.