• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Trosky

Zřícenina hradu Trosky se nachází na vrcholu stejnojmenné hory, v katastru obce Troskovice v okrese Semily Libereckého kraje.

Trosky jsou symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Zřícenina gotického hradu z konce 14. století se stala jedním ze symbolů Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad Hrad nebyl nikdy vojensky dobyt. Přitom se o jeho obléhání v roce 1424 krátce pokoušel i Žižka. Obráncům prý pomáhala tajná chodba.

Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny. Obě věže – Baba a Panna jsou charakteristickým znakem zříceniny. Název vznikl díky zdejším nesmiřitelným obyvatelkám. Panna je vyšší a štíhlejší, Baba menší a podsaditější. Jejich neustálé hádky se prý rozléhaly daleko do kraje.

S Troskami je spojena řada pověstí. Lidová pověst vypráví o tom, že tehdejší pán hradu – pán z Bergova musel jednoho dne odcestovat a nechal si povolat svou matku Marii a dceru Karolínu, které pověřil správcovstvím hradu Trosky. Obě ženy se však nedokázaly na ničem dohohodnout. Stará byla kališnice, mladá katolička. Po nekonečných hádkách si každá zabrala jednu věž. Ven nevycházely, jen na sebe z věží pokřikovaly. Okolí Trosek mezitím chudlo. Pán z Bergova zůstal v cizině, nikdy se nevrátil a nemohl vztah matky a dcery urovnat. Jednou veškeré hašteření ustalo. Vypravil se tehdy na Trosky chasník, jenomže nikoho nenašel. Nikdo nevěděl, kam ženy zmizely, každopádně lide obě věže pojmenovali po hašteřivých ženách.

O dalším z majitelů hradu, Otou mladším z Bergova se zase říká, že vyloupil klášter v Opatovicích nad Labem. Podle báje pak poklad ukryl v Troskách. K pokladu se možná lze dostat po odvalení obrovitého kamene v podlaze Panny. To se ale ještě nikomu nepovedlo. Jisté však je, že nedaleko hradu je jeskyně Sklepy, v minulosti hojně navštěvovaná ve snaze najít bájnou tajnou chodbu. Podzemí bude zřejmě velmi rozsáhlé. „Říká se, že věže zakrývají vchod do jiné dimenze. Lidé považovali Trosky za bránu do pekel.

Pověstem a mýtům nahrává i skalní jeskyně, která se pod hradem skutečně nachází.

Odkazy:
Trosky na Wikipedii
Stránky hradu Trosky