• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

vodopád-pančavy

Vodopád Pančavy

Vodopád Pančavy je jedním z nejkrásnějších a nejvyšších vodopádů v Česku. Nachází se v Krkonoších, v obci Špindlerův Mlýn, na východním svahu Labského dolu. Je to ideální cíl pro milovníky přírody, turistiky a fotografování.

Vodopád Pančavy je tvořen potokem Pančava, který je pravostranným přítokem Labe. Vznikl předhloubením hlavního údolí Labe činností ledovce, přičemž Pančava zůstala ve vyvýšené, tzv. visuté poloze nad Labským dolem. Vodopád má čtyři hlavní stupně, které mají výšku 36 m, 39 m, 23 m a 20 m. Celková výška vodopádu je 148 m, což z něj dělá nejvyšší vodopád v Česku. Šířka vodopádu se mění podle množství protékající vody. Pohybuje se mezi 4 až 8 m. Vodopád je stálý s kolísajícím průtokem, průměrně 25 l/s. Nejvydatnější je při jarním tání sněhu, což je obvykle konec dubna až začátek května. Za vysokých stavů vody se vodopád větví na několik ramen.

Vodopád Pančavy je obklopen krásnou krkonošskou přírodou, která nabízí mnoho možností pro procházky, túry a cyklistiku. V okolí se nachází několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Mezi nimi jsou například:

  • Labská bouda – historická horská chata, která byla postavena v roce 1830 jako lovecký zámeček hraběte Harracha. Dnes slouží jako hotel a restaurace s krásným výhledem na okolní hory. Labská bouda je asi 1 km jižně od vodopádu a je snadno dostupná po značené cestě.
  • Ambrožova vyhlídka – skalní vyhlídka na hraně vodopádu, ze které je nádherný pohled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu. Ambrožova vyhlídka je pojmenována po Ambroži Haku, který byl prvním správcem Labské boudy a průkopníkem turistiky v Krkonoších.
  • Sněžné jámy – největší sněhové jámy v Česku, které jsou tvořeny sněhovými poli a ledovci na severní straně Kozích hřbetů. Sněžné jámy jsou zajímavým fenoménem, který dokazuje horský charakter Krkonoš. Sněhové jámy jsou asi 2 km severně od vodopádu a jsou dostupné po modré turistické značce.

Jak se dostat k vodopádu Pančavy?

Existuje několik možností, jak se k vodopádu dostat. Nejlepší je vyrazit z Špindlerova Mlýna, který je největším a nejznámějším horským střediskem v Krkonoších. Z Špindlerova Mlýna můžete jet autem, autobusem nebo lanovkou na Medvědín, odkud je to asi 6 km pěšky po červené turistické značce. Cesta vede přes Horní Mísečky, Vrbatovu boudu a Labskou boudu. Pokud chcete jet autem až k Labské boudě, musíte mít povolení od Správy KRNAP, které se vydává pouze pro ubytované hosty. Další možností je jet autem nebo autobusem do Peci pod Sněžkou, odkud je to asi 8 km pěšky po modré turistické značce. Cesta vede přes Luční boudu, Sněžné jámy a Kozí hřbety. Pokud chcete ušetřit čas a námahu, můžete si také objednat dopravu speciálním terénním vozem, který jezdí z Peci pod Sněžkou na Labskou boudu.

Vodopád Pančavy je bezesporu jednou z nejatraktivnějších přírodních památek v Krkonoších. Je to místo, které vás okouzlí svou krásou, sílou a harmonií. Pokud plánujete výlet do Krkonoš, určitě si nenechte ujít tuto perlu mezi vodopády.