• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Pramen Labe

Pramen Labe je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších. Je to symbolické místo, kde začíná cesta jedné z nejdelších a nejvýznamnějších řek Evropy. Labe pramení v nadmořské výšce přibližně 1 387 metrů na Labské louce, necelý kilometr jihozápadně od hory Violík, na katastru města Špindlerův Mlýn.

Pramen Labe je označen skruží s přítokem a odtokem vody, vydlážděným okolím s lavičkami a kamennou stěnou, vyobrazující barevné znaky 28 významných měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká. Autorem stěny byl Jiří Škopek. Dále se zde nachází dvojice pamětních desek. První je věnována klubem českých turistů k sedmdesátinám propagátora české turistiky v Krkonoších Jana Buchara, druhá pak k osmdesátému výročí organizované turistiky a stému výročí narození Jana Buchara. Po Janu Bucharovi nese název i červeně značená trasa z Jilemnice, která je v tomto místě zakončena. V roce 2006 byla k prameni Labe umístěna dřevěná socha alegorie vody.

Pramen Labe je obklopen krásnou horskou přírodou s bohatou flórou a faunou. V okolí se nachází rozsáhlé smrčiny, rašeliniště a louky s typickými květinami jako je violka krkonošská, prha arnika nebo oměj pestrý. Na Labské louce se také nachází několik chat a boud, které nabízejí občerstvení a ubytování. Mezi nimi jsou například Labská bouda, Martinova bouda nebo Vosecká bouda. Z pramene Labe se také nabízejí nádherné výhledy na okolní vrcholy jako Violík, Kozí hřbety nebo Sněžku.

Kromě samotného pramene Labe si můžete prohlédnout i další zajímavosti v jeho blízkosti. Například:

  • Vrbatova bouda – historická horská chata postavená roku 1893 na památku tragické smrti lyžaře Hanče a Vrbaty na Sněžce. Nabízí ubytování, restauraci a muzeum lyžování.
  • Mohyla Hanče a Vrbaty – pomník na místě, kde zahynuli dva přátelé při záchraně třetího lyžaře roku 1913. Je to symbol lyžařského sportu a krkonošského bratrství.
  • Labský vodopád – nejvyšší volný vodopád v Česku s výškou 50 metrů. Nachází se pod Labskou boudou a je přístupný po modré turistické značce.
  • Pančavský vodopád – nejvyšší vodopád v Česku s celkovou výškou 148 metrů. Nachází se v Kotelních jámách a je přístupný po žluté turistické značce.

Jak se tam k pramenům Labe dostanete?

K prameni Labe se můžete dostat několika způsoby:

  • Pěšky – nejkratší trasa na pramen Labe začíná v Horních Mísečkách, kde můžete zaparkovat na placeném parkovišti. Odtud vyrazíte směr Vrbatova bouda (nebo se sem dá dojet autobusem) a Pramen Labe. Kousek před Pramenem Labe odbočíte doleva na Voseckou boudu a dále na Svinské kameny, odkud budete pokračovat po hřebenové cestě až na pramen Labe. Celková délka trasy je 9,3 km a trvá asi 3 hodiny a půl.
  • Lanovkou – pokud chcete ušetřit čas a síly, můžete využít lanovku ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Z horní stanice lanovky se dáte po červené turistické značce na Vrbatovu boudu a dále stejně jako v předchozím případě. Celková délka trasy je 7,5 km a trvá asi 2 hodiny a půl.
  • Autobusem – pokud chcete jet co nejblíže k prameni Labe, můžete využít autobusovou linku ze Špindlerova Mlýna do Horních Míseček. Zde nastoupíte na linku do Labské boudy, která je jen 1 km od pramene Labe. Z Labské boudy se dáte po modré turistické značce na pramen Labe. Celková délka trasy je 1 km a trvá asi 15 minut.