• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámek Loučeň

Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Architektonickou součástí zámku je také katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn ve 14. století. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park, který před nedávnem obohatil jeden celoevropský unikát – soubor 11 labyrintů a bludišť. Tím se zámek stal ještě atraktivnějším výletním cílem zejména pro rodiny s dětmi. Zámek nabízí prohlídky zásadně s kostýmovanou postavou, speciální dětské či čokoládové prohlídky, ale i pikniky v zámeckém parku.

V zámeckém parku se nachází exotické dřeviny, mezi nimiž vyniká chráněný liliovník tulipánokvětý, strom původem ze Severní Ameriky, jehož loučeňský exemplář je starý asi 170 let a vždy na přelomu května a června se obsypává nádhernými sytě žlutými květy. Bludiště a labyrinty propojuje přesně vytyčená naučná stezka s obsáhlými informacemi o historii labyrintů a bludišť.

Zámek Loučeň nabízí k prohlídce dvě expozice – komorní a velkou. Komorní expozice je umístěna v přízemí zámku a je zaměřená na nejdůležitější fakta o rodech Valdštejnů, Fürstenberků a Thurn-Taxisů. Velká expozice se věnuje z velké části rodu Thurn-Taxisů a jejich podnikatelské činnosti. Celá expozice je situována do doby života posledního z Thurn-Taxisů – Alexandra, který zemřel v roce 1939.

Odkazy:
Stránky zámku Loučeň
Zámek Loučeň na Wikipedii