• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámek Berchtold

Zámek Berchtold se nachází jen 30 km od Prahy, blízko dálnice D1. První zmínka o panském sídle a statku ve Vidovicích je z roku 1388. Mezi významné vlastníky panství či zámečku patřili osobnosti jako např. Václav Stařimský, svobodný pán z Libštejna, rakouský maršál Jan Josef Václav Radecký z Radče, rodina Brzorádova, prof. Blažek nebo šlechtický rod Berchtoldů z Uherčic, podle nichž byl později pojmenován. Ve 20. století byl zámek téměř zničen. Používala jej německá, posléze československá armáda. Následkem toho musel být koncem 20 století takřka kompletně zrekonstruován do dnešní podoby.

V zámeckém parku se nachází stálá expozice miniatur českých hradů a zámků. Je jich přes 20 a mezi nejzajímavější a nejkrásnější patří například Červená Lhota s autentickým rybníčkem, Trosky, Karlštejn nebo také pomník Horymírova koně Šemíka z Neumětel. Hned vedle zámku je malé dopravní hřiště, kde se děti mohou projet na koloběžkách, které jsou zde k zapůjčení.

V zámku je umístěno regionální obecní muzeum. Jeho expozice jsou zaměřeny na historii vesnice a jejího okolí. K vidění jsou například výrobky zdejších řemeslníků, cechovní památky, sklářské výrobky či sbírka zbraní.

V areálu se dále nachází moderní sportovní areál, který nabízí tenisové dvorce či golfový simulátor. Součástí areálu je restaurace Kouzelná zahrada.

Odkazy:
Webové stránky zámku Berchtold
Zámek Berchtold na Wikipedii