• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Český Šternberk

Český Šternberk je raně gotický hrad, který byl založen v roce 1241 Zdeslavem z Divišova. V 17.století byl hrad velkolepě přestaven v barokním stylu. Hrad v té době ztratil obranou funkci a myslelo se spíše na pohodlí obyvatel.

Hrad má jednu prohlídkovou trasu, která zahrnuje několik bohatě zařízených místností, mj. pokoj věnovaný spoluzakladateli Národního muzea Kašparu Marii Sternbergovi. Krásný výhled na okolí je z předsunuté bašty hradu, nazývané hladomorna. Bašta byla součástí opevňovacího systému a nikdy nebylo spojena s hradem, takže hlídači byli v případě ohrožení odkázáni pouze na své zásoby.

S hradem je spojena pověst o skrytém pokladu. Má být ukryt ve skalách pod hradem. Na Velký pátek, kdy se poklady otevírají, má skála puknout a poklad se vysypat do řeky Sázavy protékající pod hradem. Poblíž hradu stojí temný les s vysokou skálou. Na jejím vrcholu je vidět otisk koňské hlavy. Podle jedné z pověstí zde ďábel odnesl místního sedláka, který se pod skálou schoval před bouřkou. Od té doby se tomu místu říká Čertův kámen.

Hrad si zahrál v několika filmech. Natáčela se zde pohádka Anděl páně a své královské sídlo zde měla také rodina princezny Arabely.

K vysoké návštěvnosti hradu přispívá i jeho snadná dostupnost. Je totiž velmi blízko dálnice D1.

Odkazy:
Stránky hradu Český Šternberk
Český Šternberk na WIkipedii