• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Živá voda Modrá

Živá voda Modrá

Areál Živá voda v obci Modrá se nachází v blízkosti Archeoskanzenu Modrá.
Expozice ukazuje život sladkovodních ryb ve vnitřních i venkovních prostorách. Unikátem je průchozí tunel pod rybníkem.

V přízemí hlavní budovy projdete přes kasu do vstupní místnosti, kde vás uvítá pětimetrová maketa vyzy velké. Děti si mohou vyzkoušet různé doplňovačky, kvízy či výtvarné aktivity tematicky směřované k obměnám přírody kolem vody v průběhu celého roku. Naleznete zde i malou výstavku vycpanin vodních ptáků a savců. 

Ve dvou podzemních patrech pak nahlédnete do světa pod vodní hladinou.

Návštěvníci mají v areálu možnost sledovat život pod vodní hladinou přes prosklenou stěnu, dále ve velké tůni s chladnomilnými rybami, např. pstruhy, mníky, apod. V prvním podzemním patře mohou návštěvníci vstoupit do průhledného tunelu přímo do světa pod vodou.

Podvodní tunel ve sladké vodě v přírodě je ojedinělým experimentem v rámci celé Evropy. Nachází se v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 2 metry. Po levé straně můžete vidět ryby chladných vod, horských potoků a řek – jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana patří především velkým rybám. Dravce reprezentují štiky, candáti nebo sumci.

Raritou expozice jsou jeseteři – tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým se vyjímá vyza velká – největší sladkovodní ryba světa.

Areál sestává ze dvou částí – naučné a naučně relaxační, ve které je možné v letních měsících i koupání v ekologickém jezeře s brouzdalištěm a dočišťováním vody skrze rostliny a štěrky o hloubce vody 2,5m.

Webové stránky areálu Živá voda Modrá