• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hornické muzeum v Harrachově

Hornické muzeum v Harrachově je zajímavým místem, kde se můžete seznámit s historií a technikou hornictví v Krkonoších. Muzeum se nachází na východním okraji Harrachova pod vrchem Ptačinec, v blízkosti centrálního parkoviště a cesty k Mumlavskému vodopádu. Muzeum nabízí prohlídku expozice minerálů, nástrojů a fotografií zdejšího ložiska fluoritu, které bylo těženo od 16. století do roku 1992. Součástí muzea je také prohlídková štola, která je dlouhá asi 1000 metrů a vede typickým prostředím rudného dolu. V štole uvidíte důlní vozy, lokomotivu, nakladač a další zařízení používané při těžbě. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 45 minut a návštěvníci během ní poznají práci v dnes již neexistujících rudných dolech3.

Pokud se chcete vydat na výlet do Hornického muzea, můžete si vybrat z několika možností dopravy. Do Harrachova můžete přijet autem ze tří směrů – z Polska, “pojizerskou silnicí” od Horní Sytové přes Rokytnici nad Jizerou, nebo od Kořenova a Tanvaldu. V Harrachově je k dispozici několik parkovišť, nejbližší k muzeu je centrální parkoviště s dostatečnou kapacitou. Pokud dáváte přednost veřejné dopravě, můžete využít autobusové spoje z Prahy nebo Liberce, které zajíždějí do Harrachova. Z autobusového nádraží je to k muzeu asi 15 minut pěšky. Další možností je vlak, který jede z Tanvaldu do Harrachova po malebné ozubnicové trati, která je národní technickou památkou. Vlakové nádraží je ale vzdáleno asi 4,5 km od centra města, takže budete potřebovat taxi nebo skibus.

V okolí Hornického muzea se nachází i další zajímavosti, které stojí za návštěvu. Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat k Mumlavskému vodopádu, který patří mezi nejmohutnější a nejkrásnější vodopády v České republice. Cesta k vodopádu vede lesem podél řeky Mumlavy a je snadno dostupná i pro rodiny s dětmi. Pokud máte zájem o sklo a pivo, můžete navštívit areál sklárny a pivovaru Novosad, kde si můžete prohlédnout tradiční ruční způsob sklářské výroby, muzeum skla s více než 5000 exponáty, stylovou pivovarskou restauraci a pivní lázně.

Hornické muzeum v Harrachově je ideálním cílem pro výlet, který vám přiblíží historii a techniku hornictví v Krkonoších. Muzeum je otevřeno od dubna do října od úterý do soboty od 9:00 do 15:30 hodin. Vstupné je 150 Kč pro dospělé a 120 Kč pro děti do 15 let. Doporučuje se teplejší oblečení, protože v štole je průměrná teplota 7 °C. Prohlídka štoly je možná ve skupinkách od 4 do 25 osob, takže je vhodné si rezervovat termín předem telefonicky.