Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a je největším muzeem svého druhu v České republice. Je tematicky rozčleněno na tři areály – Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu. V přirozené krajině stojí originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov. K návštěvníkům všech věkových skupin muzeum promlouvá prostřednictvím expozic utvořených na základě skutečných příběhů jednotlivců nebo celých rodin v minulosti žijících a pracujících na Valašsku. Areály během celého roku ožívají pořady a akcemi zaměřenými na prezentaci běžného života, folkloru, obřadů, zvyků a rukodělných technologií.
Skanzen založili bratři Jaroňkové, kteří se usadili v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1909. Mladší z bratrů rád cestoval a při své návštěvě Dánska narazil v druhém největším městě Aarhus na nově vzniklé muzeum v přírodě. Tento koncept muzea ho tolik nadchl, že o pár let později přichází spolu s bratrem s prvním projektem muzea v přírodě u nás. Otevření a realizace muzea se z důvodu 1. světové války nakonec odložila až na rok 1925.
Hlavním přáním zakladatelů bylo, aby skanzen nebyl jen mrtvým skladištěm budov a předmětů, ale živé muzeum kde tradice zděděné po předešlých generacích budou udržovány při životě jak prací, tancem, ale i zpěvem a obřady. Tento záměr se zakladatelům a jejich následníkům daří naplnit a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je skvělý pořadatel mnoha folklorních akcí po celý rok.
Nejnavštěvovanější částí Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je dřevěné městečko, které vzniklo přenesením původních valašských staveb z rožnovského náměstí. Reprezentuje tak tradiční architekturu Beskydska. Nedaleko leží i další část nazvaná Mlýnská dolina.
Nejrozsáhlejší částí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je Valašská dědina, která se skládá z více než třiceti objektů.