• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Čabárna

Vodní park Čabárna

Přírodní vodní park Čabárna leží v těsné blízkosti Kladna, mezi Švermovem a Brandýskem a má rozlohu 3,5 ha. Jedná se o soustavu rybníků, která tvoří přírodní ekosystém na Týneckém potoce. V roce 1998 byl park prohlášen za významný krajinný prvek České republiky, jehož území je hojně navštěvované v rámci environmentální výchovy nebo prostého pobytu v přírodě.

Vodní park se stal domovem pro mnohé druhy chráněných vodních živočichů, jako jsou: ropucha, skokan skřehotavý, čolek obecný, užovka obojková, slepýš křehký, ledňáček říční, významný je zde i výskyt netopýrů. Žijí tu také vzácné černé labutě, kterých je jen několik párů v celé republice. Další četnou faunu tvoří vodní ptáci, stříbrné nutrie, mýval, zakrslí králíci, liška obecná a další. Své si zde najdou i rybáři, chovatelé okrasných ryb, jako jsou japonští KOI kapři, jeseteři apod.

Čabárnu lemuje bezbariérová naučná stezka v délce jednoho kilometru, s maximálně využitým územím pro environmentální výuku mateřských, základních a středních škol. Převýšení hladiny nejvyššího a spodního velkého rybníku je 80 cm. Pozemek vodního parku Čabárna je dlouhý 0,5 km a široký 60 m. Z jedné strany je lemován silnicí a z druhé je obklopen strání. Čabárna leží nedaleko turistické stezky a je přímou součástí stezky cyklistické o celkové délce 35 km a stává se tak příjemnou a občerstvovací zastávkou mnoha turistů i cyklistů.

Vodní park si nese své jméno díky nedaleké osadě Čabárna.

http://www.cabarna.cz/