• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Františkovy Lázně

Pokud máte chuť na výlet do lázní zkuste třeba ty Františkovy. Františkovy Lázně jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 5 km severně od Chebu. Františkovy Lázně tvoří spolu s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tzv. Západočeský lázeňský trojúhelník, jednu z turisticky nejatraktivnějších oblastí České republiky.

Vývěry místních minerálních pramenů byly známé již od středověku. V roce 1793 byla na jejich místě založena Ves císaře Františka. Z malých venkovských lázní se rychle staly jedny z nejvyhledávanějších lázní v Evropě. Mezi nevýznamnější návštěvníky lázní patřili Ludwig van Beethoven, Johann Strauss či Johann Wolfgang Goethe, který označil zdejší lázně uprostřed zeleně jako jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy.

Vodu z místních pramenů používali nejen místní obyvatelé – byla prodávána i po celém Německu. Je doloženo, že v roce 1700 v Německu prodej františko-lázeňské vody převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní. Město bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě.

Nejznámějším minerálním pramenem ve městě je Františkův pramen, vyvěrající v klasicistním pavilonu od Josefa Esche z roku 1831. Dalšími zajímavými lázeňskými stavbami jsou pseudoklasicistní kolonáda s Plynovými lázněmi od Gustava Wiedermanna z roku 1912 či dvorana Glauberových pramenů z roku 1930. Lázně, obklopené nádhernými městskými sady a parky, doplňují další kolonády a pavilony, četné lázeňské domy, divadlo a řada pomníků slavných návštěvníků. Historické centrum města si dodnes zachovává ráz světových lázní z přelomu 19. a 20. století.

Symbol Františkových Lázní

Symbolem Františkových Lázní je  plastika sedícího chlapce s rybou v rukách od chebského sochaře Karla Mayerla. Podle tradice pacientka, která pohladí sošku Františka na správném místě, do roka otěhotní. Kromě léčby pohybového aparátu, srdečních a cévních chorob a následné péče po onkologických onemocněních, se totiž ve Františkových Lázních léčí rovněž neplodnost a další ženské choroby.

Jak se do Františkových Lázní dostat

Františkovy Lázně leží asi 50 kilometrů od Karlových Varů. Do lázní se můžete vydat z Horního nádraží v Karlových Varech po železnici s přestupem v Chebu. Cesta Vám zabere zhruba hodinu a půl.

Do města zajíždí z Karlových Varů rovněž meziměstský autobus z Dolního nádraží.

Pokud vyrazíte na kole, povede Vás cesta z Karlových Varů po páteřní cyklotrase č. 6 podél řeky Ohře přes Lokte, Sokolov a Kynšperk nad Ohří, ze které odbočíte v obci Tršnice do Františkových Lázní. Je to asi 60 kilometrů.

Osobním automobilem dojedete do Františkových Lázní po rychlostní silnici R6 z Karlových Varů ve směru na Cheb. Na sjezdu na 169 kilometru odbočíte po okresní silnici až do města.

Odkazy:
Oficiální web města
Informační portál města