• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

grébovka

Grébovka

Grébovka je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších parků v Praze. Nachází se na Vinohradech, nedaleko centra města, a nabízí návštěvníkům mnoho možností, jak si užít přírodu, kulturu a historii.

Grébovka je oficiálně nazývána Havlíčkovy sady podle spisovatele a politika Karla Havlíčka Borovského, který zde žil v letech 1851–1855. Park byl však původně založen jako soukromá zahrada průmyslníka Moritze Gröbeho, který si nechal postavit honosnou vilu ve stylu italské renesance a okolní pozemky upravit podle vzoru anglických parků. Park byl dokončen v roce 1888 a stál tehdy 1,76 milionu rakousko-uherských korun, což je dnes asi půl miliardy korun.

Vila Gröbeho je dominantou parku a slouží jako kulturní a společenské centrum. V jejím interiéru se nachází bohatá plastická a malířská výzdoba, například fresky s motivy dětí od malíře Kuglera nebo sochy od Detema. Vila je obklopena terasou s nádherným výhledem na Prahu a vinicemi, které jsou obnoveny podle původních plánů. Vila je přístupná veřejnosti a pořádají se zde různé akce, jako například koncerty, výstavy nebo svatby.

V parku se také nachází další zajímavé stavby, jako například Pavilon Grébovka, který je replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století. Kuželková dráha byla oblíbenou zábavou tehdejší šlechty a buržoazie, která si zde vsázela na výsledky hodu kuželkami. Dnes je pavilon využíván jako zahradní kavárna s nabídkou občerstvení a možností zapůjčení kuželek.

Další atrakcí parku je Grotta, umělá jeskyně s vodopádem a Neptunovou kašnou. Jeskyně byla postavena z umělého kamene a zdobena různými rostlinami a živočichy. Uvnitř jeskyně se nachází socha Neptuna s trojzubcem, který střeží vchod do podzemního světa. Z jeskyně vyvěrá potok, který tvoří vodopád a napájí jezírko s rybami a želvami.

Park je také bohatý na zeleň a květiny, které dotvářejí romantickou atmosféru. V parku roste více než 120 druhů stromů a keřů, mezi nimiž najdeme například japonské javory, magnolie, ginkgo biloba nebo cypřiše. V jarním období park rozkvétá různobarevnými tulipány, narcisy, hyacinty nebo pivoňkami. V létě pak park voní levandulí, růžemi, mátou nebo šalvějí.

Park je ideální pro procházky, pikniky, relaxaci nebo sportovní aktivity. V parku se nachází několik dětských hřišť, hřiště na pétanque, pingpongové stoly, cvičební prvky nebo běžecké trasy. Park je také oblíbeným místem pro pejskaře, kteří zde mohou volně venčit své čtyřnohé přátele. Pro milovníky vína je pak lákadlem Viniční altán Grébovka, kde se prodává a ochutnává víno z místních hroznů.

Grébovka je snadno dostupná veřejnou dopravou nebo autem. Nejbližší zastávky metra jsou Náměstí Míru nebo I. P. Pavlova na lince C. Z náměstí Míru se dá také dojet tramvají číslo 4, 13, 22 nebo 24 na zastávku Jana Masaryka nebo Krymská. Autem se dá zaparkovat na placených parkovištích v okolí parku nebo v podzemních garážích na náměstí Míru.