• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

nový-hrad-u-kunratic

Nový hrad u Kunratic

Nový hrad u Kunratic je zřícenina gotického hradu, který nechal postavit král Václav IV. v roce 1411 jako své nové sídlo poblíž Prahy. Hrad se nachází v Kunratickém lese na lesnaté ostrožně obtékané Kunratickým potokem. Je to ideální místo pro milovníky historie, přírody a romantiky.

Hrad má bohatou a dramatickou historii. Zde král Václav IV. zemřel na mrtvici v roce 1419 po zprávě o defenestraci jeho konšelů na Novém Městě pražském. Zde také začala husitská revoluce, když byl hrad v roce 1421 dobyt a vypálen pražany. Od té doby hrad chátral a nikdo se o něj nestaral. V 18. století zde byla postavena kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla později zrušena. V 19. století se hrad stal oblíbeným cílem výletníků a inspirací pro spisovatele Aloise Jiráska, který sem umístil jeden příběh ze svého románu F. L. Věk.

Dnes se z hradu dochovaly jen skromné zbytky zdí obdélného paláce a věže. V předhradí jsou stále patrné zbytky husitských valů z doby obléhání hradu. Hrad je od roku 1965 chráněn jako kulturní památka. V letech 2012 až 2013 proběhla rozsáhlá sanace zachovaných zbytků hradu, které byly vyčištěny, doplněny a staticky zajištěny. Byl také postaven nový dřevěný most přes šíjový příkop.

Na hrad se můžete dostat pohodlně autobusem číslo 193 ze stanice metra Kačerov nebo Opatov a vystoupit na zastávce Nový Hrad. Odtud je to jen pár minut pěšky po modré turistické značce. Hrad je volně přístupný po celý rok a není zde žádný vstupné.

Na hradě si můžete prohlédnout zachovalé sklepy paláce a věže, kde jsou umístěny informační panely s historickými fakty a zajímavostmi o hradu . Můžete si také přečíst básně, které napsali návštěvníci hradu na stěny sklepů . Z vrcholu věže se nabízí krásný výhled na okolní lesy a rybníky.

Pro děti je na hradě připravena interaktivní stezka s otázkami a úkoly, které je seznámí s historií a přírodou místa . Děti si také mohou pohrát na dřevěném hřišti pod hradem nebo si zaplavat v nedalekém rybníku Šeberák .

V okolí hradu je mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Můžete se projít po naučné stezce Kunratickým lesem, která vás provede různými biotopy a památkami lesa . Můžete také navštívit zámek Kunratice, kde sídlí městská část Praha-Kunratice . Zámek je obklopen krásnou zahradou s rybníkem a sochami. V zámku se konají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, výstavy nebo divadelní představení .