• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady je renesanční zámecký komplex založený v roce 1340, ve stejnojmenné obci u Libáňě v okrese Jičín. Jedná se o původně gotický hrad s přistavěným renesančním zámkem a podzámčím. V současné době se zaměřuje zejména na děti a rodiny s dětmi, v sezóně se zde koná řada kulturních akcí.

V hradní a zámecké části je prohlídkový okruh Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Exponáty zde ukazují život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie. Prohlídkové okruhy Do pohádek čaroděje Archibalda I. I. a II. návštěvníky zavedou do bývalého renesančního a barokního sklepení a na hradní pohádkovou půdu, kde ožívá na 150 pohádkových bytostí, skřítků a strašidýlek z pohádek nejvyššího pohádkového čaroděje Archibalda I.

Se Starými Hrady je spojena pověst o templářích. Říká se, že templáři byli původními vlastníky tvrze Stará. Z výprav do východních zemí si přivezli sochy dvanácti apoštolů v životní velikosti. Ty zde nechali zakopat a kopáče zaživa zazdili, aby nedošlo k vyzrazení místa úkrytu. Když chtěli templáři později poklad přemístit, skončili strašlivou smrtí, prchajíce před přízraky zemřelých. A tak podle pověsti skončí každý, kdo by se chtěl pokladu zmocnit, neboť duše mučedníků bdí nad pokladem doposud. Jiná verze legendy je, že se nejednalo přímo o sochy apoštolů, ale o obrovské valouny zlata, které při správném postavení otevírají bránu do časoprostoru.

O tom zda templáři Staré Hrady skutečně vlastnili se historici dodnes přejou. Tejemnému nádechu místa to však nikterak neubírá.

Odkazy:
Stránky hradu a zámku Staré hrady
Staré hrady na Wikipedii