• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hradiště Děvín

Hradiště Děvín

Hradiště Děvín se nachází na stejnojmenném vrchu nad levým břehem Vltavy, na rozhraní městských částí Hlubočepy a Radlice. Je součástí přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí a národní přírodní rezervace Prokopské údolí. Z vrcholu se nabízí krásný výhled na Prahu a okolní krajinu.

Na Hradišti Děvín můžete vidět zbytky zaniklého hradu, který byl postaven pravděpodobně před rokem 1338 Štěpánem z Tetína, synovcem přemyslovského levobočka Jana Volka. Hrad byl luxusní stavbou s pravidelným čtvercovým půdorysem a dvěma okrouhlými věžemi v nárožích. V severozápadním nároží stálo hradní jádro obklopené palácovými křídly a čtverhrannou obytnou věží. Hrad sloužil jako sídlo šlechtické rodiny a jako opěrný bod proti Praze.

Hrad byl prodán kartuziánskému klášteru kolem roku 1370, ale nejspíše zanikl ještě ve 14. století. Není jisté, zda byl hrad zničen husity nebo jinak opuštěn. V roce 1513 sloužily zbytky hradu jako cvičný terč pro nová pražská děla. V 17. století byl ze zbytků hradu těžen kámen. Dnes jsou z hradu patrné jen terénní a porostové náznaky, ale i tak je to zajímavé místo pro milovníky historie a archeologie.

Na Hradišti Děvín se nachází vodárenský areál z roku 1976, určený pro zásobování Jihozápadního Města vodou. Součástí tohoto zařízení je přečerpávací stanice a vyrovnávací vodárenská věž, která je architektonickou dominantou vrchu. Vodárenská věž je tvořena třemi paralelními ocelovými válci o výšce 50 metrů a průměru 1,8 metru, spojenými prohnutými stěnami ze skla. Je to příklad inženýrského díla s čistě utilitární funkcí, ale i s vysokou estetickou hodnotou. Vrchol věže je vyveden v bílé barvě a tvoří písmeno H jako odkaz na příjmení svého tvůrce, architekta Karla Hubáčka.

Hradiště Děvín je místem několika zajímavých událostí z historie i současnosti. Na západní straně hřbetu se nachází terénní nerovnosti z dob Pražského povstání na konci druhé světové války, kdy zde probíhaly boje mezi ruskými oddíly vlasovců a ustupující německou armádou. Vrchol Děvína se objevil v jedné ze scén filmu Všechno nejlepší!, kde se setkali hlavní hrdinové. Na Hradišti Děvín se konají různé kulturní a sportovní akce, jako například festival Děvínfest, běh na Děvín nebo výstavy umění.

Hradiště Děvín je vhodné místo pro výlet pro celou rodinu. Pro děti je zde zajímavá příroda, hračky a prolézačky, pro dospělé je zde historie, architektura a výhled.

Hradiště Děvín je snadno dostupné veřejnou dopravou i autem. Můžete jet autobusem číslo 120 nebo 129 ze stanice metra Smíchovské nádraží nebo Anděl a vystoupit na zastávce Hlubočepy nebo Radlická. Odtud je to jen pár minut pěšky po značených cestách. Můžete jet také vlakem ze Smíchovského nádraží do stanice Praha-Žvahov a odtud pokračovat po žluté turistické značce. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u vodárenské věže nebo u restaurace U Škopků.