• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Jezerní slať

Jezerní slať

Jezerní slať je vrchovištní rašeliniště nacházející se mezi Horskou Kvildou a Kvildou, které je zčásti zpřístupněné po dřevěném chodníčku. Nachází se na Šumavě, necelé 2 km jihovýchodně od Horské Kvildy a 3 km od Kvildy. Rašeliniště je součástí NP Šumava.

Na okraji vlastního rašeliniště je vyhlídková dvoupatrová věž, ze které můžete shlédnout převážnou část lokality. Od rozhledny se můžete vydat dál po dřevěném chodníku asi ještě 400 metrů a nahlédnout do rezervace.
Název slať dostala od dnes již rašeliníky zarostlého jezírka. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost rašeliny je 7,6 m v severozápadní neporušené části slatě.

Zajímavostí Jezerní slatě je skutečnost, že se jedná o jedno z nejstudenějších míst v České republice. Průměrná roční teplota na Jezerní slati jsou pouhé 2 stupně, což je o poznání méně, než celorepublikový průměr, který kolísá mezi 5,5 a 9 stupni. Ledových dnů, tedy dnů, kdy teplota nevystoupá nad nulu, napočítají na Jezerní slati průměrně 55 do roka, dnů mrazových, kdy alespoň na chvíli klesne rtuť teploměru do záporných hodnot, bývá dokonce 224. Díky tomuto klimatu, zde rostou některé chladnomilné druhy rostlin, jako jsou například suchopýrek trsnatý, bříza trpasličí, aj.

Kvildská Jezerní slať je součástí velkých komplexů rašelinišť České republiky, neboť její celková rozloha kolem 190 ha patří mezi ty největší rašeliništní celky na Šumavě.

Kolem slati vede frekventovaná běžkařská Šumavská magistrála, která končí až u pramenů Vltavy.

Přístup k Jezerní slati

Nejjednodušší přístup k Jezerní slati je z turistického parkoviště u silnice z Kvildy do Horské Kvildy. Od parkoviště vede ke slati krátká, asi stodvacetimetrová přístupová cesta. Na okraji rašeliniště se nachází dřevěná rozhledna.

Ke slati se dá dostat krátkou procházkou jak z Kvildy, tak z Horské Kvildy.

Doporučujeme Vám i další Šumavské výlety, jako například výlet do pralesa Boubín, výlet k řece Vydra, výlet podél Vchynicko-tetovského plavebního kanálu nebo výlet k vlkům do Srní.