• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

jižní-pol-prahy

Jižní pól Prahy

Jižní pól Prahy je jedním ze čtyř pražských pólů, které označují nejvzdálenější body území Prahy ve směru jednotlivých světových stran. Póly jsou určeny hranicí mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Jižní pól Prahy leží na hranici Zbraslavi a Zvole cca 200 m od severovýchodního okraje zástavby obce Vrané nad Vltavou. Bod se nachází v říční nivě na pravém břehu Vltavy mezi cyklostezkou A2 a silnicí Vrané–Jarov. Je veřejně přístupný a je označen betonovým sloupkem s popisem.

Jižní pól Prahy je turisticky nejatraktivnější ze všech pražských pólů, protože nabízí krásný výhled na řeku Vltavu a její okolí. Můžete si zde prohlédnout například kamenolom na druhé straně Vltavy, který je zajímavý svou geologickou stavbou a historií těžby. Kamenolom je také domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, včetně chráněných druhů jako je netopýr velkouchý nebo čolek horský.

Pokud máte rádi historii a architekturu, můžete se vydat do nedaleké obce Vrané nad Vltavou, kde se nachází zámek Vranov, který byl postaven v 17. století na místě starší tvrze. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s rybníky, sochami a altány. Zámek je přístupný pro veřejnost a nabízí prohlídky interiérů i exteriérů, kde můžete obdivovat bohatou sbírku uměleckých děl, historického nábytku a dalších památek.

Jak se k Jižnímu polu Prahy dostat?

Jižní pól Prahy je snadno dostupný různými dopravními prostředky. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti u silnice Vrané–Jarov a jít pěšky po cyklostezce A2 asi 500 m k jižnímu pólu. Pokud jedete vlakem, můžete vystoupit na zastávce Vrané nad Vltavou a jít po cyklostezce A2 asi 1 km k jižnímu pólu. Pokud jedete autobusem PID, můžete využít linky 129 nebo 241 z metra Smíchovské nádraží nebo linky 390 z metra Budějovická a vystoupit na zastávce Vrané nad Vltavou, odkud je to k jižnímu pólu asi 1 km po cyklostezce A2. Pokud jedete na kole, můžete využít cyklostezku A2, která vede podél Vltavy a spojuje Prahu s Davlem, Kamýkem nad Vltavou a dalšími obcemi.

Jižní pól Prahy je zajímavým a netradičním cílem pro výlet, který vám umožní poznat nejjižnější bod metropole a zároveň si užít krásy přírody. Pokud máte rádi dobrodružství a objevování nových míst, neváhejte a vydejte se na jižní pól Prahy!