• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Karlštejn

Karlštejn je původem středověký královský hrad, nacházející se na katastrálním území Budňany ve stejnojmenné městysi Karlštejn v okrese Beroun asi třináct kilometrů východně od Berouna a třicet kilometrů jihozápadně od centra Prahy. Leží rovněž uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras.

Hrad Karlštejn byl založený v roce 1348 a stavebně dokončen v roce 1365. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Na počátku husitských nepokojů byly na hrad převezeny české korunovační klenoty. Později hrad vlastnila císařovna Marie Terezie. Následně císař František I. v 19. století památce opět vrátil zašlou slávu.

Velmi působivé je zachované původní stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí Předhradí, Studniční věže a Purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nevyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 m vysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění.

V Mariánské věži se nachází kaple svaté Kateřiny, která sloužila jako soukromá modlitebna císaře. Stěny kaple jsou obloženy polodrahokamy, nad vchodem se nachází dvojportrét Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svidnické. V prvním patře se nacházejí pokladnice a klenotnice. V klenotnici je vystavena kopie Svatováclavské koruny.

Mezi zajímavosti hradu Karlštejn patří zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavené repliky Svatováclavské koruny českých králů či unikátní hradní studna. Hrad také proslavila Vrchlického veselohra Noc na Karlštejně.

V podhradí leží obec Karlštejn, která se ovčem ale podle jednoduchých příbytků, v nichž tu lidé žili, jmenovala Budy. K původnímu jménu se obec vrátila až po drhé světové válce. Dnes je z obce atraktivní podhradí se spoustou obchodů, restaurací, obchodů a prodejen suvenýrů.

Odkazy:
Stránky hradu Karlštejn
Karlštejn na Wikipedii