• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Klášter Doksany

Klášter a zámek Doksany je ženský premonstrátský klášter, rozsáhlý komplex s kostelem Narození Panny Marie. Klášter se nachází na břehu Ohře v místech dávného důležitého brodu přes řeku v původně močálovité krajině. Klášter založila kolem roku 1144 česká kněžna Gertuda Babenberská, která byla dcerou rakouského markraběte Leopolda III. a manželkou pozdějšího druhého českého krále Vladislava II.

Když se řeknou Doksany, vybaví se milovníkům historie svatá Anežka Česká. Ve zdech kláštera byla vychovávána česká princezna Anežka Přemyslovna, která později založila českou odnož klarisek a v roce 1989 byla prohlášena za svatou.

Největšímu rozmachu se klášter těšil ve 13. a 14. stol. Za husitství a během třicetileté války byl vypleněn. Po zrušení kláštera (roku 1782) císařem Josefem II. byla stavba využívána jako nemocnice či kasárna. Později po úpravách na panské sídlo nabyl klášter charakteru zámku. Řádové sestry se do zámku vrátili zpět až na konci dvacátého století. Sestry přišly z polského kláštera na krakovském předměstí a obnovily zde církevní život. Asi nejpůsobivější částí doksanského kláštera je románská krypta. Přes úpravu z konce 19. století se tu ocitnete v románském prostředí 12. a 13. století. Prohlédnout si lze i klášterní kostel Narození Panny Marie na severní straně druhého nádvoří. Areál kláštera je z jižní a západní strany obklopen barokními zahradami a anglickým parkem.

Odkazy:
Stránky kláštera v Doksanech
Klášter Doksany na Wikipedii