• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Keltská naučná stezka na Zbraslavi

Naučná stezka Keltská stezka na Zbraslavi je ideální pro ty, kteří mají rádi přírodu, historii a kulturu. Tato stezka vede po stopách keltské civilizace, která se usadila na území dnešní Prahy před více než dvěma tisíci lety. Stezka začíná u kostela svatého Jakuba Staršího na Zbraslavi a končí u keltského oppida Závist, které je největším a nejlépe zachovaným keltským opevněním v České republice.

Na stezce se nachází celkem 12 zastavení, která informují o historii, archeologii, geologii a přírodě oblasti. Mezi zajímavá místa patří například:

  • Keltský most – kamenný most přes řeku Berounku, který byl postaven v 19. století na místě staršího dřevěného mostu z keltských dob.
  • Keltský hřbitov – místo, kde byly nalezeny stovky hrobů s bohatou výbavou z doby železné. Některé nálezy jsou vystaveny v Muzeu Zbraslav.
  • Keltský skanzen – rekonstrukce keltských obydlí a hospodářských staveb z doby železné, kde si můžete prohlédnout, jak žili a pracovali Keltové.
  • Keltské oppidum Závist – rozsáhlé opevněné sídliště z 2. a 1. století př. n. l., které bylo centrem politické a ekonomické moci keltských kmenů v Čechách. Oppidum má délku 4 km a šířku 1 km a je chráněno valy a příkopy.

Stezka prochází malebnou krajinou podél řeky Berounky, která je součástí chráněné krajinné oblasti Český kras. Na cestě se můžete těšit na krásné výhledy na skalní útvary, lesy, louky a polní cesty. Stezka je vhodná pro pěší i cyklisty a je značena modrou turistickou značkou.

Jak se tam dostanu?

Stezku můžete začít buď na Zbraslavi nebo na Závisti. Na Zbraslav se dostanete autobusem číslo 129 nebo 241 z metra Smíchovské nádraží nebo autobusem číslo 244 z metra Budějovická. Na Závist se dostanete autobusem číslo 360 z metra Smíchovské nádraží nebo vlakem z Prahy hlavního nádraží do stanice Davle. Celá stezka má délku asi 12 km a je možné ji absolvovat za 3 až 4 hodiny.

Co zajímavého je v okolí?

Pokud máte chuť na další poznávání, můžete navštívit některé z těchto míst v blízkosti stezky:

  • Muzeum Zbraslav – muzeum, které se zabývá historií a kulturou Zbraslavi a okolí. Zde si můžete prohlédnout expozici o keltské civilizaci, výstavu o zbraslavském klášteře a zámku, sbírku lidového umění a řemesel a další.
  • Zbraslavský zámek – bývalý cisterciácký klášter, který byl později přestavěn na barokní zámek. Zámek sloužil jako letní sídlo českých králů a prezidentů. Dnes je zde umístěna Národní galerie s expozicí asijského umění.
  • Karlštejn – hrad, který nechal postavit císař Karel IV. jako pokladnici korunovačních klenotů a svatých ostatků. Hrad je jednou z nejnavštěvovanějších památek v České republice a nabízí prohlídky historických interiérů, kaple svatého Kříže, věže Velkého hradu a dalších.
  • Koněpruské jeskyně – největší jeskynní systém v Českém krasu, který je tvořen vápencovými chodbami, dómy, propastmi a sintrovými útvary. Jeskyně jsou přístupné veřejnosti a lze si je prohlédnout s průvodcem.