• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Kočičí hrádek

Kočičí hrádek

Kočičí hrádek u Slatiňan je romantická miniatura hradu. Je součástí areálu slatiňanského zámku a pro své děti ji nechala v letech 1898–1901 vybudovat hraběnka Vilemína Auerspergová.

Hrádek je postaven na skalce z křemence. Místo je volně přístupné a vede k němu modrá a zelení turistická značka.

K hrádku se dostanete, když projdete zámeckým parkem k dřevěné brance „klapačka“ a pokračujete po asfaltové silnici vzhůru, až dojdete k lesu. Tam odbočíte vpravo a budete pokračovat po cestě k nově opravenému stavení Švýcárny. A tam Vás už ukazatel nasměruje lesní pěšinou k danému místu.

Ke Kočičímu hrádku vede také naučná stezka, která začíná prvním výchozím panelem u výstupu ze zámeckého parku. Délka stezky měří asi 2 km a na 9 panelech seznamuje návštěvníky s lesním ekosystémem, historií města, chovem koní apod.

Příchozího turistu může někdy odradit stav přístupové cesty mezi ohrazenými pastvišti hřebčína, která je zejména po deštivém počasí změněna od koňských kopyt v krosovou trať. Tato zkušenost vedla turistické značkaře k odklonění zeleného značení, která nyní nesměřuje ke Kočičímu hrádku totožnou cestou jako naučná stezka.