• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany je původně renesanční zámek, který ukrývá dva prohlídkové okruhy – zámecký a hipologický. Přístupná je i zámecká věž s výhledem do okolí. Se zámkem sousedí hřebčín s výběhy starokladrubského koně. Zámek Slatiňany se spolu s přilehlým rozsáhlým parkem nachází na západní straně stejnojmenného města, od jehož centra je oddělen tokem řeky Chrudimky.

Zámek stojí na severním konci Železných hor, kde řeka Chrudimka opouští svá hluboká údolí a již pomaleji proudí do nížin směr Labe. Na úpatí kopce Hůry vznikla před více než 600 lety gotická tvrz, která během staletí mnohokrát změnila svou tvář.

Největšího rozkvětu dosáhly Slatiňany a spolu s nimi velká část Železných hor za Auerspergů v letech 1746 – 1942. Pro pět generací této knížecí rodiny představovaly Slatiňany místo vhodné k odpočinku, relaxaci a šlechtickým kratochvílím, zejména spojených s koňmi, ať to byl lov či později dostihy. Slatiňanský zámek tak vedle městských paláců, reprezentativního zámku ve Žlebech či statků v Rakousku nebo Itálii plnil funkci venkovského rodinného a loveckého sídla.

Nejvýznamnějším majitelem, a to dlouhých 71 let, byl František Josef Auersperg, který si zámek velmi oblíbil a s rodinou zde pravidelně trávil letní měsíce. Zámek nechal nejen bohatě zařídit, ale i důkladně modernizovat, takže v něm nechybí koupelny či toalety. Kromě reprezentačních pokojů v patře jsou k vidění unikátní prostory  kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu.

Idylické prostředí zámku doplňoval anglický park s řadou drobných staveb, např. jezírko, roubené chaloupky tzv. dětského hospodářství, kde se zámecké děti učily správně hospodařit, nebo tenisový kurt.

Pokud máte děti, nezapomeňte po prohlídce zámku navštívit v zámeckém parku Kočičí hrádek. Kočičí hrádek je romantická miniatura hradu, kterou nechala pro své děti v letech 1898–1901 vybudovat hraběnka Vilemína Auerspergová.

https://www.zamek-slatinany.cz/cs