• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Kratochvílova rozhledna

Kratochvílova rozhledna je jedna z nejníže položených rozhleden v České republice a to ve výšce pouhých 230 metrů. Nachází se uprostřed města Roudnice nad Labem na návrší v Žižkových sadech. Jedná se o architektonicky velice zajímavou stavbu z období největšího rozmachu českého funkcionalismu z dílny architekta Otakara Štěpánka. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1935 u příležitosti 60. výročí založení „Roudnické záložny podřipské“ a pojmenována po zakladateli místní záložny panu Václavu Kratochvílovi, který zde má umístěnu i svoji pamětní desku.

Z rozhledny je zajímavý výhled na České středohoří a se snadnou dostupností. Přesto se však netěší tak velké návštěvnosti jako jiné rozhledny v naší republice. Jen málokterý návštěvník města Roudnice nad Labem o této rozhledně ví. Poprvé se návštěvníci z rozhledny mohli podívat do okolí v roce 1935. K lepší orientaci sloužily rytiny na ochozu věže – ty znázorňovaly význačná místa a hory, které je možné z rozhledny vidět.

Za dobu její existence stromy trochu povyrostly a zejména jižním směrem brání ve výhledu, ale na ostatní světové strany je výhled vskutku nádherný. Kromě Roudnice spatříme památnou horu Říp a bizarní vrcholy nedalekého Českého středohoří.

Nejsnazší cesdta k rozhledně je z roudnického Karlova náměstí. Poté nahoru po Řipské, pak Riegrovou a pár metrů za policejní stanicí odbočit vlevo. Pak stačí vyjít pár schodů, přejít trať a jste u rozhledny.