• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Pravčická brána

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu a národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Nachází se v blízkosti obce Hřensko, asi 3 km severovýchodně od ní. Je to místo, které stojí za to navštívit, pokud máte rádi přírodu, historii a romantiku.

Pravčická brána je impozantní skalní oblouk, který vznikl zvětráváním méně odolné části skalního masivu, tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří. Má rozpětí 26,5 metru, výšku otvoru 16 metrů, šířku 7-8 metrů a minimální tloušťku 3 metry.

U paty Pravčické brány stojí romantický zámeček Sokolí hnízdo, který nechal postavit roku 1881 kníže Edmund Clary-Aldringen jako výletní restauraci pro návštěvníky. Zámeček je postaven ve stylu švýcarských horských chat a nabízí ubytování, stravování a kulturní programy. Z terasy zámečku se otevírá nádherný výhled na Pravčickou bránu i okolní krajinu.

Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Můžete například spatřit vrcholky Lužických hor, Děčínský Sněžník, Saské Švýcarsko nebo Labské údolí.

Kromě Pravčické brány a zámečku Sokolí hnízdo si můžete prohlédnout také další zajímavosti v areálu.

  • Muzeum Českého Švýcarska, které se nachází v bývalém hostinci u Pravčické brány. Zde se dozvíte o historii, geologii, flóře a fauně této oblasti, o jejím osídlení a hospodaření, o turistice a ochraně přírody.
  • Diorama Pravčické brány, které je umístěno ve sklepení zámečku Sokolí hnízdo. Jedná se o velkou malbu s plastickými prvky, která znázorňuje Pravčickou bránu a její okolí v různých ročních obdobích a denních dobách.
  • Výstava fotografií Pravčické brány a Českého Švýcarska, kterou najdete v prvním patře zámečku Sokolí hnízdo. Zde si můžete prohlédnout krásné snímky této lokality, které pořídili různí fotografové.
  • Dětské hřiště, které je umístěno v zahradě zámečku Sokolí hnízdo. Zde si mohou vaše děti užít zábavu na prolézačkách, skluzavkách, houpačkách a dalších atrakcích.

Jak se dostat k Pravčické bráně?

Pravčickou bránu můžete navštívit celoročně, ale otevírací doba se liší podle ročního období. Vstupné spojené s provozem areálu se vybírá od konce 19. století a v přepočtu zůstává pořád přibližně ve stejné výši. Z každé vstupenky jde 10 Kč na transparentní účet určený na obnovu NP České Švýcarsko.

Nejlepší způsob, jak se k Pravčické bráně dostat, je pěšky. Můžete si vybrat z několika turistických tras, které vedou z různých směrů. Například:

  • Z Hřenska po červené značce (Gabrielina stezka) asi 6 km. Tato trasa je nejkratší a nejfrekventovanější. Prochází nádherným údolím Kamenice s romantickými soutěskami a skalními útvary.
  • Z Mezní Louky po červené značce (Pelagiensteig) asi 7 km. Tato trasa je delší a náročnější, ale také klidnější a malebnější. Prochází lesy a loukami s krásnými výhledy na okolní vrchy.
  • Z Jetřichovic po modré značce (Vlčí hora) asi 9 km. Tato trasa je nejdelší a nejtěžší, ale také nejzajímavější a nejrůznorodější. Prochází skalními městy, vyhlídkami, roklemi a jeskyněmi.

Pokud nechcete jít pěšky, můžete si také pronajmout kolo nebo elektrokolo a projet se po cyklostezkách, které jsou vyznačeny v okolí Pravčické brány. Nebo můžete využít veřejnou dopravu a dojet autobusem nebo vlakem do Hřenska nebo Mezní Louky a odtud pokračovat pěšky.

Zajímavosti v okolí Pravčické brány?

Pravčická brána je jen jednou z mnoha atrakcí Českého Švýcarska, které si můžete prohlédnout během svého výletu. V okolí najdete spoustu dalších krásných a zajímavých míst, jako jsou:

  • Soutěsky Kamenice, které jsou jedinečným přírodním fenoménem. Můžete si projít působivými skalními úzkostmi a tunelem, kterým protéká řeka Kamenice. Nebo si můžete udělat plavbu na lodi po horní nebo dolní soutěsce a obdivovat skalní stěny a vegetaci zblízka.
  • Dolský mlýn, který je romantickou ruinou bývalého vodního mlýna na řece Kamenici. Mlýn byl postaven v 16. století a fungoval až do roku 1945. Dnes je to oblíbené místo pro pikniky a relaxaci u vody.
  • Kyjovské údolí, které je jedním z nejkrásnějších a nejdivočejších údolí v Českém Švýcarsku. Můžete si prohlédnout skalní město s bizarními útvary, jeskyněmi a vyhlídkami. Nebo si můžete udělat pohodovou procházku podél potoka Kyjovka, který vytváří malebné kaskády a vodopády.
  • Vlčí hora, která je nejvyšším vrcholem Českého Švýcarska s nadmořskou výškou 619 metrů. Z vrcholu se nabízí úžasný rozhled na celé České i Saské Švýcarsko, Lužické hory, Děčínský Sněžník a Labské údolí. Na vrcholu se také nachází rozhledna z roku 1897, která je otevřena pro veřejnost.

Pravčická brána na stránkách regionu České Švýcarsko

Wikipedie