Pravčická brána

Pravčická brána je symbolem Národního parku České Švýcarsko, najdete ji v severních Čechách, nedaleko obce Hřensko.

Pravčická brána je symbolem Národního parku České Švýcarsko, najdete ji v severních Čechách, nedaleko obce Hřensko. Pravčická brána je největším přírodním skalním mostem v Evropě (výška otvoru 16 m, rozpětí oblouku u dna je 26,5 m a šířka mostu 8m) .

Brána odedávna přitahovala milovníky romantických přírodních zákoutí. Mezi její první návštěvníky patřívali zejména umělci, kteří ji rádi ztvárňovali ve svých dílech. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen.

Od roku 1980 je však vstup na skalní most zakázán, takže z něj už se do kraje nepodíváte. V blízkosti Pravčické brány se však nachází další vyhlídková místa na České i Saské Švýcarsko.

Neodmyslitelnou součástí Pravčické brány je výletní zámeček Sokolí hnízdo. Budování u nás neobvyklé stavby v alpském stylu začalo v roce 1881 na pokyn tehdejšího majitele panství, knížete Edmunda Clary-Aldringena. Dnes tu najdete stylovou dobovou restauraci s původními malbami a obložením stěn, muzeum Národního parku České Švýcarsko a informační centrum.

K Pravčické bráně se můžete vydat buď ze Hřenska nebo z Mezní Louky. V obou těchto destinacích jsou odstavná parkoviště.

Pravčická brána se v roce 2009 dostala do užšího kola ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světa, když postoupila mezi 71 semifinalistů

Pravčická brána na stránkách regionu České Švýcarsko

Wikipedie