• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád je jedním z nejkrásnějších a nejmohutnějších vodopádů v České republice. Nachází se v Harrachovské kotlině na řece Mumlavě, asi 2 km od Harrachova, v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Jeho jméno pochází z německého slova murmeln, česky mumlat, což vystihuje zvuk tohoto vodopádu. Vodopád je vysoký necelých 10 metrů a široký až 10 metrů. Překonává skalní bloky v žulovém řečišti, které tvoří zajímavé tvary a prohlubně. Mezi nimi jsou tzv. obří hrnce a kotle, místně nazývané čertova oka, kterých se na toku nachází hned několik. Největší z těchto prohlubní, vytvořených erozí, dosahuje v průměru až 6 metrů a hloubky 3 metrů.

Mumlavský vodopád je oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody. Nabízí krásné scenérie a osvěžující koupel v čisté horské vodě. Okolí vodopádu je bohaté na typickou lesní flóru a faunu. Můžete zde spatřit například jeleny, srnky, lišky, kuny, tetřevy nebo datly. V blízkosti vodopádu se také nachází naučná stezka Mumlavským dolem, která vás provede zajímavostmi tohoto území.

Přístup k vodopádu je možný po asfaltové cestě přímo z Harrachova po modré turistické značce. Cesta je dlouhá asi 2 km a trvá přibližně 30 minut. Je vhodná pro pěší i cyklisty. Pokud si chcete ušetřit čas a námahu, můžete také využít místní vlak nebo autobus, který jezdí z Harrachova do Mýtin. Zde se nachází železniční stanice Harrachov-Mýtiny, odkud je to k vodopádu už jen pár minut pěšky.

Harrachov je město a horské středisko v Krkonoších, které leží pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy. Je to jedno z nejvýznamnějších středisek zimních sportů se sjezdovkami a běžeckými tratěmi. Harrachov má také bohatou historii a kulturu spojenou se sklářstvím. Zdejší sklárna patřila až do roku 1946 rodu Harrachů, potom ji převzal stát, od kterého ji v roce 1993 odkoupil soukromý majitel. V současnosti si můžete prohlédnout muzeum skla, sklářskou huť nebo si zakoupit originální výrobky z harrachovského skla.

Pokud se chcete podívat i do okolí Harrachova, můžete navštívit například Rýžoviště, Nový Svět nebo Mýtiny. Rýžoviště je nejstarší částí Harrachova, kde se nachází několik památek, jako je kostel sv. Vavřince, kaple sv. Anny nebo bývalá škola. Nový Svět je část Harrachova, která leží na pravém břehu Mumlavy. Zde se nachází další sklárna a kaple sv. Alžběty. Mýtiny jsou část Harrachova, která byla do roku 1959 součástí Polska. Zde se nachází železniční stanice a několik restaurací a penzionů.

Mumlavský vodopád je ideálním místem pro výlet, který vám nabídne nejen krásnou přírodu, ale i zajímavou historii a kulturu. Můžete si zde užít relaxaci, sport nebo zábavu. Harrachov a jeho okolí mají co nabídnout v každém ročním období.