• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Muzeum tvrz Hanička

Muzeum tvrz Hanička

Pokud máte rádi historii, techniku a vojenství, pak byste si neměli nechat ujít výlet na místo Muzeum Tvrz Hanička. Jedná se o bývalou dělostřeleckou tvrz z 30. let minulého století, která byla součástí československého opevnění proti nacistickému Německu. Tvrz Hanička je jednou z pěti dokončených tvrzí v našem pohraničí a je jediná, která je zpřístupněna veřejnosti jako muzeum.

Muzeum Tvrz Hanička se nachází v Orlických horách, asi 5 km od města Rokytnice v Orlických horách. Tvrz je postavena na vrchu Hanička, který má nadmořskou výšku 765 metrů. Tvrz je tvořena šesti objekty, které jsou propojeny podzemními chodbami. Vstup do tvrze je možný pouze přes vstupní objekt, který sloužil jako ubytovna pro posádku a obsahuje také pokladnu a expozici zbraní a techniky.

Prohlídka tvrze trvá asi 90 minut a zahrnuje návštěvu podzemních prostor, kde se nachází strojovna, kuchyně, nemocnice, sklady munice a další zařízení potřebné pro fungování tvrze. Prohlídka také zahrnuje návštěvu dělostřeleckého srubu, který byl vyzbrojen dvěma kanóny ráže 100 mm a dvěma kulomety ráže 7,92 mm. Dále se prohlédnete pěchotní srub, který byl vyzbrojen jedním kanónem ráže 47 mm a dvěma kulomety ráže 7,92 mm.

Tvrz Hanička je zajímavá nejen svou historií, ale také svou proměnou v průběhu let. V roce 1938 byla tvrz opuštěna československou armádou po Mnichovské dohodě a obsazena nacisty. Po válce byla tvrz předána československé armádě a sloužila jako sklad munice. V roce 1968 byla tvrz obsazena sovětskými vojsky během okupace Československa. V roce 1983 byla tvrz přebudována na protiatomový úkryt pro vysoké představitele státu a označena krycím jménem Kahan. Tento projekt byl ukončen v roce 1990 po sametové revoluci a tvrz byla opuštěna armádou. V roce 1995 byla tvrz zpřístupněna veřejnosti jako muzeum.

Muzeum Tvrz Hanička je vhodné pro návštěvu jak pro dospělé, tak pro děti. Dospělí si mohou užít atmosféru historického místa a dozvědět se mnoho zajímavostí o československém opevnění a jeho osudu. Děti si mohou prohlédnout různé druhy zbraní a techniky, které jsou vystaveny ve vstupní budově i v objektech tvrze. Mohou také vidět, jak žili vojáci v podzemí a jak fungovala tvrz jako celek.

Muzeum Tvrz Hanička je otevřeno od května do října v soboty, neděle a státní svátky. V červenci a srpnu je otevřeno i v úterý až pátek. Vstupné je 120 Kč pro dospělé, 80 Kč pro děti, studenty a seniory a 300 Kč pro rodinné vstupné. Prohlídky jsou pravidelné každou celou hodinu, ale doporučuje se rezervovat si místo předem prostřednictvím webové stránky muzea.

Muzeum Tvrz Hanička je snadno dostupné autem, autobusem nebo pěšky. Autem se můžete dostat po silnici I/11 z Hradce Králové nebo z Rychnova nad Kněžnou a odbočit na silnici II/311 směr Rokytnice v Orlických horách. U obce Kunvald odbočte na silnici III/3115 směr Hanička. U tvrze je k dispozici parkoviště. Autobusem se můžete dostat z Hradce Králové nebo z Rychnova nad Kněžnou do Rokytnice v Orlických horách a odtud pěšky nebo na kole po značené cyklostezce č. 4075. Pěšky se můžete dostat po turistických trasách z Rokytnice v Orlických horách, z Kunvaldu nebo z Neratova.

Muzeum Tvrz Hanička je ideálním cílem pro výlet do Orlických hor, kde můžete najít mnoho dalších zajímavých míst a aktivit. Můžete navštívit například hrad Potštejn, který je jedním z nejstarších hradů v Čechách a nabízí krásný výhled na okolí. Můžete také navštívit klášter Broumov, který je známý svou barokní architekturou a bohatou historií. Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat do přírodního parku Suchý vrch – Buková hora, kde najdete rozmanitou flóru a faunu, skalní útvary a rozhledny. Pokud máte rádi sport, můžete si užít cykloturistiku, pěší turistiku, běh na lyžích nebo sáňkování na mnoha trasách a sjezdovkách v Orlických horách.