• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

bezděz

Bezděz

Hrad Bezděz je jednou z nejzachovalejších a nejkrásnějších památek rané gotiky v Česku. Nachází se na vrcholu stejnojmenné hory v Dokeské pahorkatině, asi 6 km jihovýchodně od města Doksy v okrese Česká Lípa. Hrad byl založen v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II. a stal se svědkem mnoha dramatických událostí českých dějin. Na hradě byl vězněn jeho syn Václav II., zde se inspiroval básník Karel Hynek Mácha a zde bylo poutní místo s kopii monserratské Madony.

Hrad Bezděz je přístupný pěšky, vlakem, autobusem nebo na kole. Z obce Bezděz vede k hradu strmá cesta, která není vhodná pro dětské kočárky. Cesta trvá asi 30 minut a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Z Doks se k hradu můžete vydat po červené turistické značce, která je nazývána Máchova cesta. Tato trasa měří 7 km a prochází malebnou přírodou Máchova kraje. Pokud dáváte přednost dopravě veřejné, můžete využít vlak nebo autobus do obce Bezděz a odtud pokračovat pěšky. Pod hradem je možné zaparkovat auto nebo kolo.

Na hradě si můžete prohlédnout několik zajímavých prostor, které jsou zpřístupněny s průvodcem nebo individuálně. Mezi nimi je například hradní kaple svatého Michaela, která je jedinečným příkladem rané gotické architektury a malby. Kaple byla postavena jako součást královského paláce, kde pobýval Přemysl Otakar II. a jeho rodina. V kapli se nachází i nástropní malba Posledního soudu z 14. století, která je nejstarší dochovanou nástropní malbou v Česku. Dalším zajímavým prostorem je purkrabský palác, kde sídlil správce hradu a jeho družina. V paláci se dochovala jídelna s kuchyní a komnaty s klenbami a krbem.

Za zmínku stojí také Velká věž, která je dominantou hradu a měří 34 metrů. Věž sloužila jako obranný prvek i jako vyhlídka. Z vrcholu věže se otevírá úchvatný panoramatický pohled na celý Máchův kraj i na Lužické hory a Jizerské hory. Vstup na věž je možný pouze s průvodcem a vyžaduje si trochu odvahy a fyzické zdatnosti.

Hrad Bezděz má bohatou historii, která je spojena s mnoha osobnostmi i událostmi. Hrad byl postaven jako pevnost podle nejlepších obranných poznatků té doby a nikdy nebyl dobyt nepřáteli. Po smrti Přemysla Otakara II. se stal v roce 1279 vězením pro jeho syna Václava II., který byl zde držen spolu se svou matkou Kunhutou. Václav byl na hradě vychováván a vzděláván a zde také přijal českou korunu. Později se hrad dostal do rukou různých šlechtických rodů, jako byli Berkové z Dubé, páni z Michalovic, z Cimburka nebo Vartenberkové. V husitských válkách byl hrad oporou katolické církve a byly sem převezeny zemské desky i cenné relikvie. V roce 1627 získal hrad Albrecht z Valdštejna, který se pokusil přestavět hrad na moderní pevnost, ale jeho plány nebyly dokončeny. Valdštejnové pak darovali hrad montserratským benediktýnům, kteří zde založili klášter a poutní místo. Na hradě byla umístěna kopie monserratské Madony, která přitahovala tisíce poutníků. Klášter byl zrušen v roce 1785 císařem Josefem II. a od té doby hrad chátral.

Hrad Bezděz je spojen s básníkem Karlem Hynkem Máchou, který zde našel inspiraci pro své dílo Máj. Mácha navštívil hrad šestkrát v letech 1833–1835 a byl okouzlen jeho romantickou atmosférou i okolní krajinou. Na hradě je umístěna pamětní deska s nápisem: „Z piety na paměť našeho pěvce Karla Hynka Máchy a jeho lásky k Bezdězi, která jej v letech 1832–35 několikrát přivedla ve zříceninu slavné a dala vyznít jeho nadšení ve Večeru na Bezdězu a v geniálním Máji.“

Hrad Bezděz je ideálním místem pro výlet pro celou rodinu. Děti si mohou užít dobrodružství na starobylém hradě, prohlédnout si expozice o historii a životě na hradě, hrát si na rytíře nebo princezny a obdivovat krásné výhledy.

V okolí hradu Bezděz je také mnoho dalších zajímavostí a možností pro aktivní i pasivní odpočinek. Můžete navštívit například pivovar Lobeč, kde se vaří pivo podle tradičních receptur, nebo památník K.H. Máchy v Doksech, kde je umístěna expozice o životě a díle básníka. Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat na hrad Houska, který je obklopen tajemnými lesy a legendami o bráně do pekla, nebo na Malý Bezděz, kde se nachází puklinová ledová jeskyně. Pro milovníky vodních radovánek je ideálním místem Máchovo jezero, kde si můžete zaplavat, zapůjčit si loďku nebo si jen užít slunce na pláži.

Prohlídkové okruhy na hradě Bezděz

Hrad Bezděz nabízí dva prohlídkové okruhy, které si můžete vybrat podle svého zájmu a času. Oba okruhy jsou bez průvodce, ale dostanete tištěný text a plánek hradu.

  • Základní prohlídkový okruh „Hrad“ zahrnuje hradní kapli, královský palác, purkrabský palác a manské paláce na II. nádvoří. Tento okruh vám umožní poznat nejvýznamnější části hradu, které jsou památkou rané gotiky. Prohlídka trvá asi 45 minut a je vhodná pro všechny věkové kategorie.
  • Rozšířený prohlídkový okruh „Hrad i s Velkou věží“ zahrnuje navíc i vstup na Velkou věž, která je dominantou hradu a měří 34 metrů. Z vrcholu věže se otevírá úchvatný panoramatický pohled na celý Máchův kraj i na Lužické hory a Jizerské hory. Prohlídka trvá asi 60 minut a vyžaduje si trochu odvahy a fyzické zdatnosti.

Pověsti spojené s hradem Bezděz

Hrad Bezděz je spojen s několika pověstmi, které odrážejí jeho bohatou historii a tajemnou atmosféru.

  • Pověst o pokladu mnišů. Podle této pověsti ukryli mniši, kteří na hradě založili klášter a poutní místo, obrovské bohatství v podzemních chodbách. Tento poklad však nikdy nebyl nalezen, přestože ho hledali mnozí zlatokopové a dobrodruzi. Tuto pověst si vyposlechl i Bedřich Smetana, který na její námět vytvořil operu Tajemství.
  • Pověst o tajné chodbě. Podle této pověsti byla na hradě vybudována tajná chodba, kterou měla utíkat do vesnice Kunhuta se synem Václavem II., kteří byli na hradě vězněni po smrti Přemysla Otakara II. Chodba měla být dlouhá 6 km a ústila do kostela svatého Jiljí v Bezdězu.
  • Pověst o počítání schodů. Podle této pověsti se říká, že pokud na hradní věž vystoupíte a spočítáte všechny schody, můžete si něco přát a ono se vám to vyplní. Tato pověst je pravděpodobně spojena s tím, že na vrcholu věže se nacházela kopie monserratské Madony, která byla proslulá svou zázračnou mocí.

Parkování u hradu Bezděz

 Pokud chcete zaparkovat u hradu Bezděz, můžete využít několik možností:

  • Nejbližší parkoviště se nachází pod hradem (GPS: 50°32’13.834″N, 14°43’18.636″E) a je placené. Sazba je 50 Kč za motorku, 100 Kč za auto a 200 Kč za autobus.
  • Další parkoviště leží v obci Bezděz u malého rybníčku a je také placené. Parkovné je 60 Kč za auto na den.
  • Pokud nechcete platit za parkování, můžete zkusit najít místo na okraji obce nebo v okolních vesnicích, ale musíte počítat s delší procházkou k hradu.