Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic je nejvýznačnější barokní památkou v Českých Budějovicích a jejich okolí.
Stavba byla zahájena v roce 1733 a koncepce tohoto díla Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera pak ovlivnila řadu staveb v jižních Čechách.
Stavba kostelu začala položením základního kamene 12.7. 1733, kterému předcházelo roční jednání českobudějovického magistrátu s mistrem Dientzenhoferem. Stavba byla dokončena o dva roky později s rozpočtem 12 483 zlatých. Po deseti letech od zahájení byl po různých dokončovacích pracech, výzdobě, atp. kostel vysvěcen a dnes slouží římskokatolické farnosti se sídlem právě v Dobré Vodě u Českých Budějovic.
Kostel má oválnou loď, konkávně prohnuté západní průčelí s hranolovou věží, presbytář obdélníkového půdorysu a dvě mělké boční kaple. Hlavní loď je kryta zajímavou zvonovitou kupolí. Velmi bohatá je vnitřní výzdoba, na níž práce probíhaly ještě mnoho let po dostavění kostela. Hlavním tvůrcem byl Václav Vavřinec Reiner a na jeho freskách převládají biblické motivy.
V okolí kostela se nachází Křížová cesta a Boží hrob. Výklenkové kaple byly zřízeny v letech 1837 až 1839, obnoveny 1880, nejnověji 1996 s moderně pojatými obrazy od Renaty Štolbové.