Zámek Vranov nad Dyjí je barokní zámek, který se tyčí na více než 70 metrů vysoké skále a tvoří tak jasnou dominantu okolí. Vranovský zámek je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb světského charakteru ve střední Evropě. Zámek Vranov nad Dyjí leží na jižní hranici českého státu jen si 110 km od Vídně.
Historie vranovského zámku je dlouhá – vznikl totiž přestavbou původního hradu, o kterém se prameny zmiňují už v roce 1100 a zvěsti o něm najdeme také v samotné Kosmově kronice. Hrad byl původně vybudovaný jako jeden z prvků podyjské obranné soustavy při jižní hranici země.
Základem areálu je trojkřídlá obytná budova. K objektu se přimyká oválná dominantní stavba – sál předků. Obytný trakt na druhé straně sousedí s budovami vytvářejícími nádvoří a předhradí. Severně je přistavěna kaple nejsvětější Trojice. V okolí zámku se rozkládá romantický lesopark s pozůstatky parkových staveb.
Na dnešní podobě vranovské dominanty má největší zásluhu architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu, který na zakázku hraběte z Althannu vytvořil projekt bohatě zdobeného Sálu předků i zámecké kaple Nejsvětější Trojice, které vznikly na sklonku 17. století. Sál předků byl vyzdoben předními umělci té doby – vídeňským sochařem Tobiášem Krackerem či Janem Michalem Rottmayrem, autorem velkorysé alegoricko-mytologické fresky v kupoli.
Vranov nad Dyjí ve filmu
Na zámku ve Vranově nad Dyjí se natáčely mimo jiné dvě velmi známé české pohádky. Nesmrtelná teta s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli nebo Andělská tvář Zdeňka Trošky.
Jak se dostat k zámku Vranov nad Dyjí
Parkoviště aut je asi 500 metrů od hlavní brány. U zámku parkovat nelze. Zastávka linkového autobusu je od zámku pouhých 100 metrů. Vlaková zastávka Šumná je daleko, okolo 6 km.
Webové stránky zámku Vranov nad Dyjí