• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Pivovar Velké Popovice

Pivovar Velké Popovice

Pivovar Velké Popovice pochází ze 16. století a nachází se zčásti na území obce Velké Popovice, zčásti na území obce Petříkov v okrese Praha-východ.
Velkopopovický pivovar patří k nejkrásnějším u nás a rozhodně stojí za to jej navštívit. Nachází se jen 15 kilometrů východně od Prahy.

Pivovar Velké Popovice začal poprvé  vařit pivo už v 16. století a vařilo se zde do té doby, než v první polovině 18. století propukly války. Znovu se pivovar rozjel až o tři staletí později a to v roce 1871 zakladatelem Františkem Ringhofferem. Ten se rozhodl postavit ve Velkých Popovicích nový pivovar, který rozšířil, vybavil technickými novinkami a nechal zbudovat nové studny. První várka piva se zde začala vařit až o tři roky později od jeho novodobého založení. Rok 1874 je tedy základním datem novodobé historie Velkopopovického kozla, jehož emblém vytvořil francouzský malíř.

Pivovar Velké Popovice pořádá prohlídky s průvodcem, se kterým navštívíte současnou a historickou varnu, kde se seznámíte s procesem výroby piva a surovinami, které se k vaření piva používají. Poznáte bohatou historii pivovaru a příběh zakladatelské rodiny Ringhofferů. Uvidíte také stáčírnu lahví a sudů, expozici věnovanou exportu a pivovarské ležácké sklepy.

Po prohlídce pivovaru je možné absolvovat školu čepování piva. V prostorách historické varny z roku 1928 se dozvíte vše o správné péči o pivo, naučíte se čepovat poctivé pivo přímo od pivovarského odborníka a získáte Kozlův výuční list.

Do pivovaru se dostanete, když z dálnice D1 sjedete na Exit15 – Velké Popovice a pokračujete 3 km až téměř do centra Velkých Popovic. Parkování je zdarma na parkovišti před areálem pivovaru. Z Prahy jezdí k pivovaru autobus Pražské integrované dopravy č. 363 od metra Opatov.