• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Sklárna Novosad a Muzeum skla v Harrachově

Pokud máte rádi sklo a jeho historii, můžete si udělat zajímavý výlet do Sklárny Novosad a Muzea skla v Harrachově. Jedná se o nejstarší soukromou sklárnu v Čechách, která byla založena už v roce 1712. V areálu sklárny se nachází také minipivovar, pivní lázně a hotel. V tomto článku vám představíme, co všechno si můžete v tomto místě prohlédnout, jak se tam dostanete a co zajímavého je v okolí.

Sklárna Novosad a Muzeum skla

Sklárna Novosad a Muzeum skla se nachází v části Harrachova zvané Nový Svět, asi 4 km od centra města. Sklárna je otevřena denně od 9 do 17 hodin, muzeum od 9 do 16 hodin. Vstupné do sklárny je 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro děti, studenty a seniory. Vstupné do muzea je 80 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti, studenty a seniory. Je možné zakoupit i kombinované vstupenky za 150 Kč pro dospělé a 75 Kč pro ostatní.

V rámci exkurze do sklárny si můžete prohlédnout tradiční ruční způsob sklářské výroby, který se zde zachoval po staletí. Uvidíte, jak se fouká sklo do forem, jak se brousí a zdobí. Můžete si také zakoupit originální skleněné výrobky přímo od mistrů sklářů.

V muzeu skla si můžete prohlédnout historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny, která mapuje více než třísetletou historii sklářské výroby. Sbírka obsahuje více než 5000 exponátů různých stylů a období, od baroka po současnost. Mezi nejcennější kousky patří například lustr z roku 1828, který visel v kostele sv. Václava v Harrachově, nebo unikátní soubor skleněných hudebních nástrojů.

Minipivovar, pivní lázně a hotel

Pokud máte chuť na něco dobrého k jídlu a pití, můžete navštívit minipivovar Novosad & Syn, který se nachází v areálu sklárny. Minipivovar byl postaven v roce 2002 a sousedí s hlavní hutní halou sklárny. Zde se vaří pivo z přírodních surovin a vlastní vody ze zdejšího pramene. Můžete ochutnat pivo Harrachovský medvěd ve třech variantách: světlé ležák 12°, polotmavý speciál 14° a tmavý speciál 16°. K pití si můžete vybrat i z nabídky nealkoholických nápojů, jako jsou limonády, džusy nebo čaje.

V minipivovaru se také nachází stylová restaurace s kapacitou 120 míst, kde si můžete pochutnat na tradičních českých i mezinárodních pokrmech. Restaurace je otevřena denně od 11 do 22 hodin. V létě je k dispozici i venkovní terasa s grilem.

Pokud chcete zažít něco neobvyklého, můžete si dopřát pivní lázně, které jsou součástí minipivovaru. Pivní lázně vám poskytnou nezapomenutelný zážitek spojený s regenerací vaší pokožky a s omlazujícím efektem. Procedura trvá 45 minut a zahrnuje koupel v dřevěné vaně naplněné pivním kvasnicovým extraktem, masážní sprchu, relaxaci na slámovém lůžku a neomezenou konzumaci piva Harrachovský medvěd. Cena za jednu osobu je 590 Kč, za dvě osoby 990 Kč.

Pokud se vám v Harrachově zalíbí natolik, že se rozhodnete zde přespat, můžete využít ubytování v hotelu Novosad & Syn, který je také součástí areálu sklárny. Hotel nabízí pohodlné a útulné pokoje s vlastní koupelnou, TV a Wi-Fi. Cena za noc pro dvě osoby je od 1200 Kč do 1800 Kč podle sezony a typu pokoje. V ceně je zahrnuta snídaně formou bufetu.

Jak se tam dostanete?

Do Harrachova se můžete dostat ze tří směrů: z Polska, po pojizerské silnici od Horní Sytové přes Rokytnici nad Jizerou, nebo od Kořenova a Tanvaldu. Do města vede také malebná ozubnicová železnice v úseku Tanvald – Harrachov, která je národní technickou památkou. Autobusové spoje do Harrachova odíždějí z Prahy a z Liberce, v místě je ale i řada lokálních spojů. Samozřejmostí jsou v letní sezoně cyklobusy a v zimě skibusy. Ve městě si můžete půjčit kola nebo koloběžky, nebo najmout taxislužbu.

Sklárna Novosad a Muzeum skla se nachází na adrese Nový Svět 95, 512 46 Harrachov. Pokud jedete autem z centra Harrachova, musíte jet po silnici číslo 10 směrem na Polsko a po asi 3 km odbočit doprava na Nový Svět. Pokud jedete vlakem nebo autobusem, musíte vystoupit na zastávce Harrachov – Nový Svět, která je asi 500 metrů od sklárny.

Co zajímavého je v okolí sklárny?

Mezi nejpopulárnější cíle patří Mumlavské vodopády, které patří mezi nejmohutnější a nejkrásnější vodopády v České republice. Mumlavský vodopád je celoročně přístupný a krásně ho můžete vidět třeba z dřevěné lávky nad ním. K vodopádu se dostanete po modré turistické značce od centra Harrachova.

Včelí naučná stezka je další zajímavostí, kterou můžete navštívit v Harrachově. Jedná se o 2,5 km dlouhou stezku, která vás provede světem včel a medu. Na stezce se nachází 12 informačních tabulí, které vám prozradí spoustu zajímavostí o životě a užitku těchto užitečných hmyzích pracantů. Na konci stezky si můžete prohlédnout včelín a ochutnat medové produkty. Stezka začíná u hotelu Fit Fun a je otevřena od května do září.

Pokud máte rádi adrenalin, můžete si zkusit jízdu na bobové dráze, která je nejdelší v České republice. Bobová dráha je dlouhá 3,5 km a nabízí rychlost až 40 km/h. Dráha je otevřena celoročně a nachází se na parkovišti u skokanských můstků.

Pokud chcete vidět Harrachov z ptačí perspektivy, můžete si zajít na lanový park Monkey Park, který se nachází na vrcholu Čertovy hory. Lanový park nabízí 6 tras různých obtížností pro děti i dospělé. Na trasách se setkáte s různými překážkami, jako jsou mosty, sítě, žebříky, houpačky nebo lanové skluzavky. Lanový park je otevřen od dubna do října.