• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Planetární stezka údolím Vltavy

Pokud máte rádi astronomii, přírodu a cyklistiku, pak je pro vás ideálním výletním cílem Planetární stezka údolím Vltavy. Jedná se o naučnou stezku, která znázorňuje zmenšenou Sluneční soustavu v poměru 1:1 000 000 000. Je dlouhá přibližně 13 km a vede podél cyklostezky k přívozu Máslovice – Libčice. Planetární stezka na pravém břehu Vltavy je model Sluneční soustavy v měřítku 1:1 000 000 000, zahrnující 34 různých kosmických těles v 17 zastaveních naučné stezky, rozmístěných podél toku Vltavy od osady Zámky až k přívozu do Máslovic. Návštěvníci zde najdou Slunce, planety, velké měsíce a dokonce i trpasličí planety. Každé těleso je představováno koulí či kuličkou z nerezu (pouze Slunce je betonové) miliardkrát menší než objekt sám, a také vzdálenosti mezi nimi jsou zmenšeny ve správném poměru. Stezka je vybavena tabulkami se stručným popisem každého objektu, takže poskytne zajímavý cíl pro pěší či cyklistický výlet a zároveň i poučí.

Planetární stezka údolím Vltavy dává projektu možnosti, které jiné planetární stezky u nás nemají. To je přibližně 4 km téměř přímé cesty, většinou s možností volného výhledu na další tělesa sluneční soustavy (Slunce – Saturn). Tedy ta tělesa, která můžete vidět na obloze i bez dalekohledu. Celou soustavu si můžete sami projít a udělat si tak představu o naší Sluneční soustavě.

Planetární stezka údolím Vltavy se nachází na severním okraji Prahy u osady Zámky začíná naučná stezka. Zde se dostanete autobusem číslo 371 ze stanice metra Kobylisy nebo autem po silnici číslo 8 směrem na Mělník. Pokud chcete začít stezku od opačného konce, můžete jet autobusem číslo 372 ze stanice metra Ládví do Máslovic a pak přejet přívem do Libčic. Na obou koncích stezky jsou parkoviště pro auta i kola.

Pokud se rozhodnete projet celou Planetární stezku údolím Vltavy na kole, můžete si ho půjčit například v půjčovně kol v Praze nebo si ho vzít s sebou ve vlaku nebo autobuse. Cyklostezka je dobře značená a vedle ní jsou umístěny informační tabule s popisem jednotlivých planet a dalších těles. Na cestě uvidíte také několik zajímavých staveb, jako je bývalá továrna na dynamit, kterou založil Alfred Nobel v roce 1870, nebo kostel Stětí svatého Jana Křtitele v Dolních Chabrech z 12. století. Pokud budete mít štěstí, můžete také pozorovat vodní ptactvo, které žije na březích Vltavy.

Planetární stezka údolím Vltavy je vhodná pro všechny věkové kategorie a není náročná na fyzickou kondici. Je to ideální způsob, jak strávit pár hodin v přírodě a zároveň se něco dozvědět o naší Sluneční soustavě. Pokud budete mít chuť na další výlety v okolí, můžete navštívit například ZOO Praha v Troji, Botanickou zahradu nebo Trojský zámek, které jsou nedaleko od začátku stezky. Nebo můžete pokračovat po cyklostezce podél Vltavy až do centra Prahy, kde si můžete prohlédnout nespočet památek a kulturních atrakcí. Ať už se rozhodnete jakkoli, Planetární stezka údolím Vltavy vám určitě nabídne nezapomenutelný zážitek.