• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

poutni-areal-bila-hora-klaster

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře je jedním z významných barokních památek v Praze. Poutní areál se nachází na Bílé Hoře, místě slavné bitvy z roku 1620, která byla klíčovou událostí třicetileté války. Areál zahrnuje kostel Panny Marie Vítězné, klášter a přilehlé zahrady. Kostel má křížový půdorys s centrální svatyní, která je obklopena ambitem s kaplemi. Architektonický styl kostela je barokní, což se projevuje v bohaté zdobnosti a dynamickém prostoru interiéru.

Kostel je známý svým bohatým interiérem, který zahrnuje fresky, sochy a umělecké prvky od významných umělců té doby. Například na hlavním oltáři se nachází kopie obrazu Narození Páně, jehož originál shořel. V kostele jsou také významné sochy sv. Šebestiána a sv. Rocha.

Historie poutního areálu začíná po bitvě na Bílé Hoře, kdy byla postavena první kaple na památku vítězství katolických vojsk nad protestantskými stavy. Původní kaple sv. Václava byla postavena v letech 1622-1624 a sloužila jako místo uložení ostatků vojáků padlých v bitvě.

V letech 1704 až 1730 byl areál postupně rozšiřován a přestavován do podoby, kterou známe dnes. Významným architektem, který se podílel na přestavbě, byl Jan Blažej Santini-Aichel, známý svým originálním barokním stylem. Stavba ambitů, kaplí a kostelní kopule byla ukončena v roce 1729.

V roce 1786 byl klášter zrušen Josefem II. a areál prodán v dražbě. V roce 1811 ho zakoupil kanovník Josef Čapek, který se zasloužil o jeho obnovu a návrat do církevního majetku. Během druhé světové války a komunistického režimu prošel areál mnoha změnami a úpravami.

Dostupnost

Poutní areál je dobře dostupný jak veřejnou dopravou, tak autem. Nejbližší tramvajové zastávky jsou „Bílá Hora“ a „Řepy“, kam jezdí tramvaje číslo 22, 25 a 32. Pro návštěvníky přijíždějící autem je k dispozici parkoviště v blízkosti areálu.

Adresa: Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné Karlovarská 3/6 163 00 Praha 6, Česká republika

GPS: 50.076067, 14.321707

Otevírací doba

Poutní areál je otevřen pro veřejnost po celý rok, avšak návštěvníci by si měli ověřit aktuální otevírací dobu na oficiálních stránkách nebo přímo kontaktovat správu areálu.

Otevírací doba:

  • Neděle: 11:00 (bohoslužba)
  • Čtvrtek: 17:00 (bohoslužba)
  • Prohlídky mimo bohoslužby jsou možné po předchozí domluvě.

Kontakt: