• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Klášter Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna je jedním z nejkrásnějších a nejzachovalejších gotických klášterů v Čechách. Byl založen roku 1263 králem Přemyslem Otakarem II. jako poděkování za vítězství nad Otokarem Přemyslovcem v bitvě u Kressenbrunnu. Klášter byl pojmenován podle relikvie trnu z Kristovy koruny, kterou král obdržel od francouzského krále Ludvíka IX. Svatého. Klášter se nachází na ostrohu nad řekou Vltavou, asi 8 km severně od Českého Krumlova, a je obklopen nádhernou přírodou Blanského lesa.

Pokud se chcete vydat na výlet do kláštera Zlaté Koruny, máte několik možností, jak se tam dostat. Nejjednodušší je cesta autem po silnici I/39 z Českých Budějovic nebo po silnici II/163 z Českého Krumlova. U kláštera je k dispozici parkoviště za poplatek 40 Kč za den. Další možností je cesta vlakem nebo autobusem. Vlaky jezdí z Českých Budějovic nebo z Českého Krumlova do stanice Zlatá Koruna, odkud je to k klášteru asi 1 km pěšky. Autobusy jezdí také z obou měst a zastavují přímo u kláštera. Pro milovníky cykloturistiky je ideální cesta po cyklostezce č. 7, která vede podél Vltavy a prochází i Zlatou Korunou. Cyklostezka je dobře značená a nabízí krásné výhledy na řeku a okolní krajinu.

Klášter Zlatá Koruna je otevřen pro veřejnost od dubna do října, každý den kromě pondělí. Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů, které zahrnují různé části kláštera a jeho historii. Nejpopulárnější je základní okruh, který trvá asi hodinu a půl a vede do přízemí malého konventu, gotické patrové kaple Andělů strážných, velkého konventu a kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je největším chrámem na jihu Čech. Na tomto okruhu uvidíte také originální gotický obraz Zlatokorunské madony, který je patronkou kláštera. Další okruhy jsou kratší a zaměřují se na opatskou kapli, klášterní lapidárium nebo sakrální trasu. Vstupné na jednotlivé okruhy se pohybuje od 50 do 150 Kč pro dospělé a od 30 do 90 Kč pro děti, studenty a seniory. Pro skupiny jsou slevy.

Kromě prohlídky kláštera si můžete užít i další aktivity v jeho okolí. Klášter je obklopen rozsáhlým parkem s rybníky, altány a sochami, kde si můžete odpočinout nebo si dát piknik. V parku se také nachází památná lípa Kapucínka, která je stará asi 400 let a má obvod kmene 6 metrů. Lípa byla v roce 2021 vyhlášena Stromem roku a postoupila do evropské soutěže. Pokud máte rádi pěší turistiku, můžete se vydat na některou z naučných stezek, které vedou z kláštera do okolních lesů a luk. Například stezka Zlatokorunským údolím vás provede po stopách historie a přírody tohoto místa a nabídne vám nádherné výhledy na klášter i Vltavu. Stezka je dlouhá 7 km a začíná i končí u kláštera. Další možností je stezka Křemežským lesem, která je dlouhá 9 km a spojuje Zlatou Korunu s obcí Křemže. Na této stezce uvidíte zajímavé skalní útvary, prameny, rybníky a památky.

Pokud máte chuť na delší výlet, můžete se podívat do nedalekého Českého Krumlova, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Český Krumlov je malebné město s bohatou historií a kulturou, kde si můžete prohlédnout nádherný zámek s rozsáhlou zahradou, barokní divadlo a medvědím příkopem, procházet se po křivolakých uličkách s půvabnými domy a kostely, navštívit některé z mnoha muzeí a galerií nebo si zajít do některé z místních restaurací, hospod nebo kaváren. Český Krumlov je také rájem pro sportovce a milovníky adrenalinu. Můžete si zde zapůjčit kolo, kajak nebo raft a projet se po Vltavě, vydat se na vyhlídkový let balónem nebo helikoptérou, zkusit si noční rafting nebo jinou atrakci. V zimě si můžete zalyžovat na nedalekém Skiareálu Kozí Pláň.