• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Rozhledna Doubravka XIV

Rozhledna Doubravka XIV

Pokud hledáte zajímavý a netradiční výlet v Praze, můžete navštívit rozhlednu Doubravka XIV. Jedná se o unikátní dřevěnou stavbu, která se tyčí nad lesoparkem Čihadla na Černém Mostě. Z jejího vrcholu se nabízí krásný výhled na Prahu i okolní krajinu.

Rozhledna Doubravka XIV. vznikla z iniciativy městské části Praha 14, která je i vlastníkem této stavby. Příprava projektu trvala celkem čtyři roky. Na břehu Kyjského rybníka byl nejprve v roce 2014 vztyčen dvanáctimetrový prototyp oblouku budoucí rozhledny – Artefakt Kyje, který byl po tři roky předmětem pozorování a měření spojů a ohybu materiálu. Realizace skutečné rozhledny na blízkém kopci Horka poté trvala celý rok. Rozhledna byla zpřístupněna veřejnosti v červnu 2018.

Autorem návrhu je prof. ing. arch. Martin Rajniš spolu se svým ateliérem Huť architektury, která stavbu i realizovala. Rozhlednu z největší části (3 miliony) financovala firma Landia Management s.r.o., jež poblíž staví rezidenční projekty, dalších půl milionu se získalo od veřejnosti formou prodeje schodů s vlastními vzkazy na rozhledně.

Věž je tvořena z akátového ohýbaného dřeva, tvořící dohromady trojboký jehlan. Jde o první veřejně přístupnou nově postavenou rozhlednu v Praze od roku 1992, kdy byl dokončen Žižkovský vysílač. Rozhledna je typickou ukázkou experimentální architektury zcela převratné konstrukce, kdy základním konstrukčním materiálem je přes 7 km kmínků akátů, včetně odpadu. Bylo na ni použito celkem 5162 kg oceli, 3000 svorníků, 6000 matic a zhruba 1000 kmínků trvanlivého a snadno obnovitelného akátového dřeva, které vyrostlo na Moravě v okolí Bzence.

Rozhledna Doubravka XIV. získala Národní cenu za architekturu za rok 2019. Rozhledna je pojmenována podle starobylého názvu Černého Mostu – Doubravka. Rozhledna má výšku 23,5 metru a po 98 schodech lze vyjít do výšky 20 metrů, kde se nachází vyhlídková plošina. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev s motivem stromu života. Rozhledna byla v listopadu 2019 poškozena úmyslným žhářským útokem, který zapálil jednu ze tří nohou konstrukce. Požár byl rychle uhašen a rozhledna byla opravena ještě před koncem roku 2019.

Rozhledna Doubravka XIV. je zajímavá nejen svou originální konstrukcí, ale i svou polohou v přírodním parku Čihadla, který je součástí Pražské plošiny. Z vrcholu rozhledny, který je ve výšce 20 metrů nad zemí, lze vidět nejen okolní lesy a louky, ale i panorama Prahy s dominantami jako Pražský hrad, Petřín, Vítkov, Žižkovský vysílač nebo Letiště Václava Havla. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout až na Krušné hory, České středohoří nebo Brdy.

Rozhledna je přístupná sezónně od dubna do října, vždy od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma. K rozhledně se lze dostat pěšky nebo na kole po značených turistických a cyklistických trasách, které vedou z Černého Mostu, Kyjí, Hloubětína nebo Satalic. Nejbližší zastávka MHD je Černý Most (metro B), odkud je to asi 2 km pěšky.

Rozhledna je vhodná i pro rodiny s dětmi, které si mohou užít nejen výhled, ale i hru a zábavu v okolí. V blízkosti rozhledny se nachází dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami.

Pokud chcete prodloužit svůj výlet, můžete navštívit i další zajímavá místa v okolí rozhledny. Například Kyjský rybník, který je oblíbeným místem pro rybaření, koupání nebo pikniky. Nebo Kyjský zámek, který je kulturní památkou a sídlem Muzea českého venkova. Zde se můžete seznámit s historií a životem na venkově v minulosti i současnosti.