• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

rozhledna-kalamajka

Rozhledna Kalamajka

Rozhledna Kalamajka je jednou z nejzajímavějších atrakcí v okolí Vlašimi a nabízí nádherný výhled na krajinu Středočeské pahorkatiny. Rozhledna Kalamajka stojí na vrcholu Javornické hůry, která je vzdálená asi 10 km východně od Vlašimi a 30 km jihovýchodně od Benešova. Nejbližší obcí je Javorník, kde je možné zaparkovat auto nebo vystoupit z autobusu. Z Javorníka vede k rozhledně modrá turistická značka, která je dlouhá 1,6 km a má převýšení 184 m. Cesta je sjízdná i na horském kole, ale je poměrně prudká a kamenitá. Pokud chcete mít trochu menší stoupání, můžete zvolit alternativní trasu ze sousední obce Jiřetín pod Bukovou po zelené turistické značce, která je dlouhá 1,2 km a má převýšení 100 m.

Rozhledna Kalamajka je materiálově kombinovaná stavba z betonu, dřeva a kovu. Je vysoká 26 metrů a má tvar štíhlého jehlanu, který je v horní polovině stylově zakryt dřevěnými palubkami. Rozhledna byla postavena v roce 2021 jako nástupce původní dřevěné vojenské pozorovatelny, která tu stála od roku 1931 do roku 1956. Rozhledna je přístupná veřejnosti celoročně a je provozována bez obsluhy. Pro vstup do rozhledny je potřeba si zapůjčit klíč, který lze najít v některé z okolních obcí (Javorník, Chlum, Zdislavice, Rataje, Kladruby, Tichonice). Z uzavřené vyhlídkové místnosti ve výšce téměř 22 metrů se otevírá kruhový výhled na celou oblast Středočeské pahorkatiny. Za dobrého počasí lze vidět například rozhledny na Velkém Blaníku, Špulce, Babce, Bohdance, Křemešníku, Mezivratach, Spáleném vrchu nebo Vlašimi. Při velmi dobré viditelnosti lze dokonce spatřit i Ještěd.

Co je zajímavého v okolí rozhledny Kalamajka?

Pokud se chcete po návštěvě rozhledny podívat na další zajímavosti v okolí, máte na výběr z několika možností. Můžete například pokračovat po modré turistické značce směrem na Trhový Štěpánov a navštívit tam historické centrum s kostelem svatého Štěpána a radnicí z 16. století. Pokud máte rádi přírodu a klid, můžete se vydat po žluté turistické značce do údolí řeky Blanice, kde najdete několik rybníků a malebných míst. Pokud máte zájem o historii a kulturu, můžete se vypravit po červené turistické značce do Vlašimi, kde si můžete prohlédnout zámek s rozsáhlým parkem, muzeum Českého ráje nebo klášter s kostelem svatého Václava. Pokud máte rádi sport a adrenalin, můžete se zastavit v Kladrubech, kde je rehabilitační ústav s lanovým parkem, bobovou dráhou a dalšími atrakcemi.