• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

rozhledna Krásno

Rozhledna Krásno

Rozhledna Krásno je jeden z nejlepších tipů na výlet na rozhlednu.
Rozhledna Krásno leží na krásenském vrchu nad městem Krásno přímo uprostřed lázeňského trojúhelníku mezi Mariánskými Lázněmi, Františkovými Lázněmi a Karlovými Vary. Stavba rozhledny v nadmořské výšce 777 metrů nad mořem začala již v roce 1933.

Plán rozhledny vytvořili architekt Fritz Hoffmann a sochař Willy Russ. Výstavba rozhledny v období hospodářské krize poskytla práci asi dvěma desítkám nezaměstnaných. Aby se ušetřilo na dopravě materiálu, byly kameny na stavbu získávány z blízkého okolí. Několik desítek metrů jihozápadně od vrcholu byl otevřen menší kamenolom. Pozůstatek lomu je v terénu pořád ještě patrný.

V květnu roku 1939 byla rozhledna po souhlasu vůdcovy berlínské kanceláře přejmenována na Adolf-Hitler-Warte. Po odsunu německého obyvatelstva z Krásna začala rozhledna chátrat.

Kamenná stavba má tvar dutého válce, po plášti se vzhůru vine spirálovitě točité schodiště a rozhledna tak připomíná Babylonskou věž. Kruhová základna věže je 11 metrů široká, vyhlídková terasa je ve výšce 25 metrů. Síla zdiva u základů dosahuje 2,5 metrů. Celkový objem kamenného zdiva činí 850 m3. Na vrcholu je kruhová plošina s kamennou obrubou, do které byly vsazeny porcelánové desky popisující kruhový rozhled.

Z horní plošiny je krásný výhled do celého okolí. Na vrchol rozhledny Krásno vede po obvodu 120 schodů. Při dobré viditelnosti je vidět nejen na blízké Doupovské nebo Krušné hory, ale například i na vzdálenou stolovou horu Vladař nebo na nejvyšší horu Krušných hor Klínovec.

Díky unikátní atmosféře a příhodnému okolí se zde každoročně pořádá mnoho akcí jako je třeba pálení čarodejnic, dětské dny, letní slavnosti a samozřejmě také svatební obřady.

Jak se na rozhlednu Krásno dostat

Rozhledna je celoročně volně přístupná.

U rozhledny lze poměrně pohodlně zaparkovat, parkoviště je na cestě z Bečova nad Teplou do Krásna, těsně před značkou města. Pak je již cesta pohodlně značena a vede okolo Dlouhé stoky. K rozhledně je to asi 750 metrů, s převýšením cca 50 m. Cesta je vhodná i pro dětské kočárky. U cesty je několik informačních tabulí, které popisují vznik krásenské rozhledny, nebo historii Dlouhé stoky.

Z Krásna se lze na rozhlednu dostat pěšky po žluté značce. Celková délka trasy od kostela v Krásně je asi 1,2 km, s převýšením okolo 80 metrů. Je vhodná pro pěší turisty a cyklisty na horských kolech. 

Webové stránky rozhledny Krásno