• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

rozhledna Plešivec

Rozhledna Plešivec

Rozhledna Plešivec je celodřevěná rozhledna nacházející se na vrcholu stejnojmeného vrcholku ve výšce 1028 m.n.m. Rozhledna byla postavena již v roce 1895. Hora Plešivec je čedičový kopec v Krušných horách 2 km jihovýchodně od Abertam.

U zrodu postavení rozhledny stál Spolek přátel přírody z Abertam . Na konci 19. století uspořádali veřejnou sbírku na stavbu rozhledny. V hostincích mohli lidé přispívat na stavbu do zvláštních plechových pokladniček, uskutečnila se divadelní představení nebo vystoupení hudebního spolku.

Na podzim 1894 byl nakoupený stavební materiál dovezen do Abertam, odkud se i v zimě dopravoval na vrchol saněmi taženými voly. Obec Abertamy dodala bezplatně stavební kámen a základní stavební kámen rozhledny byl položen 14. dubna 1895.

Na osmibokou věž vede celkem 66 schodů. Z jejího ochozu je nádherný rozhled na okolní vrcholky Krušných hor, Slavkovský les, Doupovské hory, a také Dyleň v Českém lese. Je vidět nejvyšší hora Krušných hor Klínovec 1244 m.n.m. i nejvyšší vrchol na německé straně Fichtelberg 1214 m.n.m, jako na dlani máte Jáchymov, Karlovy Vary , Slavkovský les či Doupovské hory na jihu.

Jak se dostat k rozhledně Plešivec

Na vrchol Plešivce se dostanete autem po asfaltové cestě, odbočkou ze spojnice Abertamy – Boží Dar. Přímo k rozhledně vede úzká silnice. Odbočku na Plešivec nelze přehlédnout, nachází se asi půl kilometru za obcí Abertamy na silnici směrem na Boží Dar.

Turisté mohou využít zeleně značenou cestu z Abertam (3 km), modře značenou cestu ze Pstruží (3 km s převýšením 350 m) nebo naučnou stezku z Merklína (6 km).

Ti nejzdatnější se mohou k rozhledně vydat i na kole. Z Božího Daru je značena stezka pro cykloturistiku, která vede po lesních cestách z Klínovce, přes Božídarská rašeliniště a dále po hřebenu Krušných hor.

Vlakem se můžete dostat do Perninku, který je vzdálen 6 km a odtud pěšky až na rozhlednu.