• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

ski-areál-monínec

Ski areál Monínec

Ski areál Monínec je celoroční turistická destinace, která se nachází na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, asi 80 km jižně od Prahy. Monínec nabízí širokou škálu aktivit pro milovníky zimních i letních sportů, relaxace i zábavy.

Ski areál Monínec má k dispozici dvě sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů, které jsou vybaveny moderním systémem umělého zasněžování a osvětlením. Ano, mám k dispozici více informací o technologii zasněžování používané v areálu Monínec. Ski areál Monínec používá pro zasněžování technologii zvanou Snowfactory, která je založena na klasickém chladícím principu a celý proces výroby sněhu se odehrává v uzavřeném okruhu. Sníh, který uvedená technologie vyrábí, je proto také bez jakýchkoliv chemických přísad a je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Sníh připomíná šupiny nebo sklo a je více odolný než klasický technický sníh. Vyrábí se z vody v minusových teplotách a teplotu minus pět stupňů ve svém jádru drží, takže se roztává pomalu. Zařízení Snowfactory dokáže vyrábět sníh v plusových teplotách až do 35 stupňů, ale to není efektivní ani ekonomické. Ideální teploty pro údržbu sněhu jsou mezi 10 a 15 stupni nad nulou. Původně italská děla za 24 hodin vyprodukují až 500 kubíků sněhu, což je v přepočtu 50 nákladních tater. Kubík více odolného sněhu stojí 45 korun. Zařízením Snowfactory je areál Monínec vybavený od roku 2016 a díky tomu může nabízet lyžování i mimo hlavní zimní sezónu.

Na sjezdovkách je možné využít sedačkovou lanovku, vlek kotvu nebo vlek poma. Pro začátečníky a děti je k dispozici lyžařská škola s kvalifikovanými instruktory, pohyblivým kobercem a vlastním vlekem. Pro pokročilé lyžaře a snowboardisty je připraven snowpark s různými překážkami a skoky. Pro běžkaře je v okolí areálu rozsáhlá síť upravovaných běžeckých tratí.

V létě se ski areál Monínec proměňuje v bike park, který nabízí několik tras různých obtížností pro horská kola a koloběžky. Trasy jsou přístupné lanovkou nebo vlastní silou. V bike parku je možné si zapůjčit kolo nebo koloběžku, nebo využít servis a úschovnu vlastního vybavení. Pro milovníky adrenalinu je k dispozici také tubing, bungee trampolíny, lukostřelba, prak nebo disc golf.

Pro děti je v areálu Monínec připravena spousta zábavy a her. V Aktivity parku si mohou užít vodní svět s nádržemi a korýtka, kuličkovou dráhu, lanový park, funline trať nebo xylofon. V hotelu Monínec je k dispozici dětská herna Moniště s různými zónami pro kreativitu, pohyb a odpočinek. V létě se děti mohou vyřádit na novém dětském hřišti pod hotelem, na 100 metrů dlouhé vodní maxiskluzavce nebo na písečné pláži u Pilského rybníka.

Pro relaxaci a wellness je v areálu Monínec k dispozici hotelový bazén s protiproudem a perličkovou lázní, který je vyhříván a otevřen celoročně. V hotelu je také sauna, masáže a kosmetické služby. Pro stravování a občerstvení je možné navštívit některou z restaurací nebo barů v areálu, které nabízejí bohatý výběr jídel a nápojů.

V okolí areálu Monínec se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například stará poštovna z roku 1828, která byla převezena ze Sněžky a sloužila jako muzeum poštovnictví. Dnes je poštovna uzavřena, ale stále je možné ji obdivovat zvenku. Dalším tipem je Javorová skála, nejvyšší vrchol České Sibiře s nadmořskou výškou 837 metrů, který nabízí krásný výhled na okolní krajinu. Na vrcholu je rozhledna a památník obětem první světové války. Pro milovníky historie a kultury je možné navštívit některý z hradů, tvrzí, zřícenin nebo památkových oblastí v blízkosti areálu. Například hrad Zvíkov, zámek Konopiště, tvrz Kouty, zřícenina hradu Borotín nebo vesnická památková rezervace Ounuz.

Doprava do areálu Monínec je možná autem, autobusem nebo vlakem. Autem je možné dojet po dálnici D1 směr Brno a poté po silnici I/3 směr Tábor. V Sedlci-Prčicích se odbočí na silnici II/121 směr Monínec. V areálu jsou k dispozici bezplatné parkoviště pro návštěvníky. Na každém parkovišti jsou v průběhu zimní sezony pracovníci regulující dopravu. Kapacita parkovišť je přes 550 vozidel. Autobusem je možné dojet z Prahy na autobusové nádraží Florenc a poté přestoupit na linku 390 směr Sedlec-Prčice. Zde se přestoupí na linku 391 směr Monínec. Vlakem je možné dojet z Prahy na hlavní nádraží a poté přestoupit na vlak směr Benešov u Prahy. Zde se přestoupí na vlak směr Heřmaničky. Zde se přestoupí na autobus linky 391 směr Monínec.

Webové stránky areálu Monínec