• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Tvrz-Kouty

Tvrz Kouty

Pokud máte chuť na výlet do historie a přírody, můžete zkusit navštívit zříceninu tvrze Kouty, která se nachází nedaleko Votic v okrese Benešov. Tvrz Kouty je zajímavá tím, že stojí uprostřed rybníka a je obklopena krásnou krajinou České Sibiře.

Historie tvrze Kouty

Tvrz Kouty byla postavena pravděpodobně ve druhé polovině 14. století jako kamenný hrádek. První písemná zmínka o ní je z roku 1368, kdy patřila Předomovi a Svatomírovi z Koutů. Koncem 14. století ji získal Jarohněv Vejhák z Křečovic, jehož potomci ji obývali až do konce 16. století. Po roce 1606 byly Kouty připojeny ke Smilkovu a tvrz byla opuštěna. V polovině 17. století již byla pustá a v roce 1813 byla definitivně zbořena. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka.

Stavební podoba tvrze Kouty

Tvrziště uprostřed rybníka mělo rozměry asi 20 x 30 metrů. Hospodářské zázemí tvrze se nacházelo pravděpodobně na místě dochovaného barokního hospodářského dvora jižně od tvrze. Z bývalé tvrze se dochovala nádvorní zeď obytné budovy s otvory pro okna v přízemí a v prvním patře. Nároží na východní straně tvrziště bylo součástí vstupní budovy, která byla vysunuta do vodního příkopu. Její přízemí bylo zaklenuté valenou klenbou. Další zdi neznámého stáří byly zachyceny geofyzikálním průzkumem pod úrovní terénu.

Co si můžete prohlédnout na tvrzi Kouty

Pokud se rozhodnete navštívit tvrz Kouty, můžete si prohlédnout její pozůstatky, které jsou volně přístupné. Můžete si představit, jak kdysi vypadala a jaké životní podmínky měli její obyvatelé. Můžete také obdivovat krásný výhled na rybník a okolní krajinu. Pokud máte štěstí, můžete potkat i nějaké zvířata, která žijí v blízkosti tvrze, například labutě, kachny nebo ryby.

Pokud máte děti, můžete si s nimi zahrát různé hry spojené s historií a představivostí. Můžete si například vyprávět příběhy o rytířích a princeznách, kteří žili na tvrzi, nebo si hrát na honičku mezi zdmi a klenbami. Můžete také vyhledat další zajímavosti v okolí, jako jsou staré studny, mostky nebo sochy.

Jak se dostanete na tvrz Kouty

Tvrz Kouty se nachází asi 3 km jižně od Votic, kde je možné zaparkovat auto nebo vystoupit z vlaku nebo autobusu. Z Votic se můžete vydat po červené turistické značce, která vede přes vesnici Smilkov až k tvrzi. Cesta je dlouhá asi 4 km a trvá zhruba hodinu. Pokud chcete jít kratší cestou, můžete se vydat po žluté turistické značce, která vede přes vesnici Ješetice až k tvrzi. Cesta je dlouhá asi 3 km a trvá zhruba půl hodiny.

Pokud máte rádi cyklistiku, můžete si vzít kolo a projet se po cyklostezce číslo 19, která vede z Votic přes Smilkov a Kouty až do Miličína. Cesta je dlouhá asi 15 km a trvá zhruba hodinu a půl. Pokud chcete jet kratší cestou, můžete se vydat po cyklostezce číslo 18, která vede z Votic přes Ješetice a Kouty až do Neustupova. Cesta je dlouhá asi 10 km a trvá zhruba hodinu.

Co zajímavého je v okolí tvrze Kouty

Pokud vám nestačí prohlídka tvrze Kouty, můžete si udělat další výlet do okolí, kde najdete spoustu dalších zajímavých míst. Například:

  • Smilkov – malé městečko s historickým náměstím, kostelem svatého Jakuba Staršího a barokním zámkem s parkem.
  • Votice – město s bohatou historií, památkami a kulturním životem. Můžete si prohlédnout například kostel svatého Vavřince, radnici, muzeum nebo workout park.
  • Heřmaničky – obec s renesančním zámkem, který slouží jako hotel a restaurace. Zámek je obklopen anglickým parkem s rybníkem a sochami.
  • Miličín – obec s barokním zámkem, který je sídlem Muzea České Sibiře. Zde se můžete dozvědět o historii a kultuře této oblasti.
  • Neustupov – obec s románským kostelem svatého Petra a Pavla, který je jedním z nejstarších v Čechách. U kostela se nachází památník padlých v první světové válce.