• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

údolí-bílého-labe

Údolí Bílého Labe

Údolí Bílého Labe je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Krkonoších. Je to malebné horské údolí ledovcového původu, které se nachází mezi Kozími hřbety a pohraničním hřbetem Krkonoš. Údolím protéká divoká říčka Bílé Labe, která je prameništěm nejdelší evropské řeky Labe. V údolí se nachází mnoho přírodních zajímavostí, jako jsou vodopády, kaskády, lavinové dráhy, rašeliniště, vzácné rostliny a živočichové. Údolí Bílého Labe je také oblíbeným cílem turistů, kteří zde mají k dispozici několik tras různé délky a náročnosti.

Jednou z nejjednodušších a nejpřístupnějších tras je vycházková trasa značená modrou turistickou značkou, která začíná ve Špindlerově Mlýně, u informačního střediska Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Trasa má hladký asfaltový povrch, který je vhodný nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro kočárky či vozíčkáře. Trasa vede přes soutok Labe s Bílým Labem a Dívčí lávky, směrem na Boudu u Bílého Labe. Délka trasy je 4,5 km a časová náročnost je asi 2 hodiny2. Cestou se můžete zastavit na odpočinkovém místě nazvaném Svoz, které se nachází uprostřed lesa. Zde najdete hřiště, pískoviště, naučné tabule, srub, ohniště s připraveným dřevem a také možnost občerstvení . Na Svozu se také nachází jedna z lavinových drah, které jsou typické pro Údolí Bílého Labe. Lavinové dráhy jsou místa, kde se sesouvají sněhové nebo bahnito-kamenité proudy ze strmých svahů. Tyto laviny mohou být nebezpečné, ale také prospívají přírodě, protože odstraňují vysoký lesní porost a umožňují růst vzácných bylin.

Pokud chcete pokračovat dál do údolí, musíte opustit asfaltovou cestu a vydat se po štěrkové cestě do horského terénu. Tato část trasy je již náročnější a není vhodná pro kočárky ani vozíčkáře. Trasa vede podél Bílého Labe a nabízí krásné výhledy na okolní hory. Po cestě uvidíte další lavinové dráhy, ale také několik vodopádů a kaskád na Bílém Labi. Tyto vodní útvary vznikly díky tektonickým pohybům, které způsobily zahloubení řeky do žulového podloží . Nejvyšším vodopádem je Vodopád Babských muk (nebo také Vodopád U Čtyřech buků), který má výšku 12 metrů a je tvořen dvěma stupni . Dalším zajímavým místem je Rašeliniště Bílého Labe, které je největším rašeliništěm v Krkonoších. Rašeliniště je mokřadní ekosystém, kde se hromadí rašelina, tedy odumřelá rostlinná hmota. Rašeliniště Bílého Labe má rozlohu 150 hektarů a nachází se v nadmořské výšce 1200 metrů. Zde rostou typické rašelinné rostliny, jako jsou kyhanka sivolistá, klikva bahenní, suchopýr úzkolistý nebo rosnatka okrouhlolistá. Rašeliniště je také domovem některých vzácných živočichů, jako jsou tetřev hlušec, bekasina otavní nebo čolek horský.

Konečným cílem trasy je Luční bouda, která je nejvýše položenou horskou chatou v České republice. Luční bouda se nachází v nadmořské výšce 1410 metrů a je známá svou dlouhou historií a tradiční výrobou sýra. První bouda na tomto místě byla postavena již v roce 1623 a od té doby prošla několika přestavbami a rekonstrukcemi. Dnes je Luční bouda moderním turistickým zařízením, které nabízí ubytování, stravování, wellness a další služby. Z Luční boudy se také otevírá nádherný výhled na nejvyšší horu České republiky Sněžku, která je vzdálená pouhých 3 km . Pokud máte dostatek sil a času, můžete se z Luční boudy vydat na vrchol Sněžky po červené turistické značce. Cesta trvá asi hodinu a půl a vede přes Obří sedlo a Obří důl. Na vrcholu Sněžky se nachází meteorologická stanice, poštovní úřad, kostel Panny Marie Sněžné a také možnost občerstvení .

Údolí Bílého Labe je ideálním místem pro milovníky přírody i turistiky. Nabízí nespočet možností, jak strávit příjemný den v krásném prostředí Krkonoš. Ať už se rozhodnete pro nenáročnou procházku po asfaltové cestě nebo pro náročnější túru po horských stezkách, jistě nebudete litovat. Údolí Bílého Labe vás okouzlí svou rozmanitostí, krásou a atmosférou.